DOLAR: 17.9 TL
EURO: 18.5 TL

YAYLALARDA KIŞIN HABERCİSİ ‘VARGİT’ ÇİÇEKLERİ AÇTI

4 yıl önce
495 kez görüntülendi

YAYLALARDA KIŞIN HABERCİSİ ‘VARGİT’ ÇİÇEKLERİ AÇTI
Reklam

Giresun yaylalarını, kışın habercisi olarak adlandırılan ‘güz çiğdemi’ süslemeye başladı. Yörede, ‘vargit’, ‘döngeri’, ‘yıkılgit’ ve ‘güzgülü’ isimleri ile anılan bu çiçek, kışın habercisi olarak biliniyor ve yaylalardan göç etme zamanının geldiğini haber veriyor. Bu çiçeklerin açması, yükseklere her an kar düşebileceği anlamına geliyor.

Espiye ve Yağlıdere’nin en önemli yaylalarından birisi olan Karaovacık, Karadoğa ve Çakıl Yaylası’nda da açan vargit çiçekleri doğayı süslüyor.

Karadeniz Yaylaları’nda her ilkbahar ve sonbaharda açan vargit çiçekleri ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Yayla sakinlerinden İsmail Bayram Karadeniz Yaylalarında açan vargit çiçeklerinin doğal güzelliğinin başka hiçbir yerde olmadığını vurguladı.

Bayram “Karaovacık Çakıl ve Karadoğa Yaylamızda vargit çiçekleri açtı. Yaylacılar için mor beyaz renkte açan vargit çiçeklerinin önemli bir yeri var. İlkbaharda açan vargit çiçekleriyle yaylalara çıkan yaylacılar, sonbaharla açan vargitlerle yayladan dönüş hazırlığına başlıyor” dedi.(FİKRET BIYIK )

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık