DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.6 TL

ESPİYE’NİN KADERİ DEĞİŞMEZ!

4 yıl önce
50.157 kez görüntülendi

ESPİYE’NİN KADERİ DEĞİŞMEZ!
Reklam

Her ne kadarda Kocaeli’nde yaşasakta dönüp dolaşıp geleceğimiz yer doğduğumuz şehir Espiye olduğu için, bu ilçeye kayıtsız ve duyarsız kalmak mümkün değil.
Yılda ancak iki ya da üç kez gidip gelebildiğimiz Karadeniz’in şirin ve Giresun’un en büyük ikinci ilçesi Espiye’nin kaderinin değişmemesi ve bu yönde çaba harcanmaması beni çok derinden üzüyor.

Karadeniz’de Giresun, Giresun’da Espiye deyim yerinde ise zurnanın son deliği. Espiye her yönü ile büyük potansiyele sahip olmasına rağmen ilçenin kabuğunu kırıp kendini aşamamasının birçok neden ve nedenleri var.

Gerek Espiye’de kaldığım gerekse de gurbetten gözlemlediğimiz kadarı ile Espiye’de şeytan taşlamaktan salavat getirmeye zaman yok.
Espiye kendisi ile uğraşmaktan gelişmeye, lobi yapmaya ve güçlenmeye zaman ayıramıyor.

Kişisel ve kısır siyasi kavgalar yüzünden bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonrada kaybeden Espiye olacak.

Kendi içimizde kavgamızı yapıp, kol kırılır yen içinde kalır sözü gibi dışarıya karşı birlik ve beraberlik olmadığımız müddetçe bu şehrin kaderi hiçbir zaman değişmeyecek bilmiş olun.

Bir şehri marka yapan kaliteli siyasetçileridir. Her vilayet ve ilçe kendi siyasetçileri ile ünlüdür ve markadır. Dolayışı ile Espiye’nin marka siyasetçileri de bir elin beş parmağını geçmez.
1980’den bugüne Espiye’yi ve siyasetini az çok bilirim. O yıldan bu yana yetişen siyasetçiler Rahmetli Kemal Şahan, Soner Karaman ile Fuat Ünal, İbrahim Önal ve Mustafa Karadere’dir.
Gördüğünüz gibi bir elin beş parmağını geçmiyor. Bu siyasetçilerdin hepsi de görüş olarak bir birine zıt isimlerdi. Hepsinin de bu şehre ama az ama çok kattığı bir şeyler var.

Bugüne geldiğimizde 30 bin nüfuslu bir ilçede daha çok marka siyasetçilerimiz olması gerekirken geriye İyi Parti İl Başkanı İbrahim Önal ile Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karede kaldı.
40 yılda 5 tane siyasetçi yetiştiren koca bir şehirden bu gidişle bundan sonrada siyasetçi çıkmayacak gibi.

Niçin mi söylüyorum bunları?
1957 yılanda ilçe olan bu şehirden bugüne kadar bir tanene milletvekili çıkmamış? Bunu suçu Giresun’un 15 ilçesinde değil Espiye’dedir kusura bakmayın.
24 Haziren seçimlerine giderken Espiye’den şu ana kadar çıkan milletvekili aday adayı sayısı bir tane.

Espiye’nin kaderini uzaydan gelip birileri değiştirmeyecek. Koca şehirde partilerden siyaset yapanlar neden aday adayı olmaz? Anlamış değilim.

Espiye’nin makûs talihini siyaset değiştirir. Siyasette söz sahibi olmak için milletvekili olmak şart. Dolayısı ile milletvekili olmanın yolu da seçimden geçer.24 Haziran seçimlerinde aday adayı olmaya korkan ya da olamayız diye ortaya çıkmayan siyasetçiler lütfen ortaya çıkın ve bu şehir için bir şeyler yapın.

24 Haziran treni kaçarsa bir beş yıl daha bekleyeceğiz. Espiye’nin kaybetmeye tahammülü kalmadı. Bir birimizi sevmesek te saygı gösterip hangi parti kimi aday gösterirse etrafında kenetlenip 61 yıllık hasrete son verelim. Espiye’nin kaderini birlikte değiştirmeye varmısınız?

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık