DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.4 TL

YEDİ DEĞİRMENLER PARKI ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLÜYOR

5 yıl önce
683 kez görüntülendi

YEDİ DEĞİRMENLER PARKI ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLÜYOR
Reklam

YEDİ DEĞİRMENLER PARKI ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLÜYOR

Espiye Yeniköy Köyünde bulunan değirmenleri ve Şelalesi ile dikkat çeken Yedi Değirmenler Tabiat Parkı görenleri büyülüyor.

Köy Muhtarı İsmail Yıldırım, bir rivayete göre geçmiş zamanlarda imece usulü çalışan bir bayanın çocuğunu “çay deresi” denilen dereye düşmesi ile beddua edip derenin kuruması ve kuruyan derenin “yedi değirmenler” mağarasından çıkması sonucu oluştuğunu öne sürdü.

Yıldırım, “Cenevizliler zamanında kurulmuş olan 7 değirmenin maden öğütmede kullanmışlar ve 300 yıla yakın tarihi var, bu araya defineciler çok gelirlerdi. Burada bir hazine olduğunu düşünüyorlardı fakat gerçekten burada bir doğal hazine varmış, biz onu sonradan keşfettik” dedi.

Espiye Yeniköy Köyü Muhtarı İsmail Yıldırım, mağaranın içerisinde yaklaşık 3 metre boyunda, sarkıkla olduğunu ve bu sarkıklar her santimin 50 ile 80 yıl arasında oluştuğunu belirterek toplamda 24 bin yıllık bir tarihi olduğunu söyledi.

Tabiat parkında kaynak değeri olarak bir mağara ve 3 değirmen bulunduğunu dile getiren Yıldırım,” hizmete açılan Yedi değirmenler ve Tabiat parkının yerli ve yabancı ziyaretçilerin gelmesini bekliyoruz “dedi.

Yıldırım, vatandaşların tabiat parkını gezerken ihtiyaçlarını karşılamaları için alan kamelya, dinlenme yeri düzenlemesi yapıldığını da ifade etti.

Yedi değirmenler Tabiat Parkı’nın mükemmel bir alan olduğunu vurgulayan Köy Muhtarı İsmail Yıldırım, “Tabiat parkımız ziyaretçilerini bekliyor. Giresun’un, Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı tabiat parklarından biri olduğuna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.(FİKRET BIYIK )

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık