DOLAR: 16.3 TL
EURO: 17.4 TL

SOKAKLAR FINDIKLA DOLDU

2 yıl önce
576 kez görüntülendi

SOKAKLAR FINDIKLA DOLDU
Reklam

Doğu Karadeniz Bölgesi halkının en önemli geçim kaynağı olan fındık için yöre halkı her tarafı fındık harmanı yaptı…

Doğu Karadeniz Bölgesi halkının can damarı olan fındık için başlatılan seferberlik olanca hızıyla devam ediyor. Bu yıl yeni bir fiyat uygulaması başlatılan ve özellikle Giresun kalite ürüne verilen farklı fiyat, üreticileri az da olsa memnun ederken; bölge halkı fındığını kurutabilmek için dağ-taşı harman olarak kullanmaya başladı.

Fındığa bu yıl hasat öncesinde verilen fiyatın, maliyetin üstünde olması dolayısıyla gurbetten gelen üreticiler, büyük bir gayret içinde ürünlerini pazara hazırlamaya çalışıyorlar.Espiye’de bu yıl genel olarak ürünün bol ve verimli olması, üreticileri bir hayli memnun ederken; özellikle gurbetçi üreticiler, fındıklarını satmaya hazırlamanın telaşı içinde ilçede her tarafı adeta fındık harmanına çevirdiler. Buldukları her alanı harman olarak kullanan ve ürünlerini kurutmaya çalışan ilçe üreticileri; yol kenarlarını, yaya kaldırımlarını ve Pazar Yerini harmana çevirdiler. Bir an önce ürünlerini kurutmanın telaşı içinde olan üreticiler, dağı-taşı fındık harmanı yaptılar.

Yörede hasat mevsiminin sona ermesiyle birlikte fındıklarını satışa hazırlamanın gayreti içinde olan üreticiler, bir an önce ürünlerini kurutup paraya çevirmek için yoğun çaba sarfediyorlar. Bu yüzden de dağı-taşı fındık harmanı yapan üreticilerin bu tatlı telaşı, ilçe sakinlerini zor durumda bıraksa da, hiç kimse olaydan şikayetçi olmuyor.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık