DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.3 TL

EMEKLi MÜDÜR,OKULUNUN BELGESELiNi ÇEKTi

4 yıl önce
1.151 kez görüntülendi

EMEKLi MÜDÜR,OKULUNUN BELGESELiNi ÇEKTi
Reklam

Belgeselin 31 Ağustos 2018 Cuma günü İHL konferansa salonunda saat 19.30 da galası yapılacak.

Giresun’un Espiye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 24 yıl müdürlük yapan Hikmet İlhami Temel, yaşadığı Amerika’dan gelerek okulunun belgeselini çekti. İki yıldır yaz aylarında gelerek memleketinde çekimleri yapan Temel, “Bugüne kolay gelinmedi, nice zorluklar, sıkıntılar yaşadık.
Bugünkü öğrencilerin ve hocaların da geçmişi hatırlaması ve ona göre davranması gerekiyor” diyor.

İlhami Temel, Giresun İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan bir isim. 1978 yılındaki mezuniyetinden sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne girmiş. Üniversite eğitiminin ardından da 1982 yılında Espiye İmam Hatip Lisesi’ne öğretmen olarak dönmüş. Bu okulda 2010 yılına kadar müdürlük yapmış. 2012 yılından beri Amerika’nın Connecticut eyaletinde yaşayan İlhami Temel, orada eğitim ve sivil toplum işleriyle ilgileniyor.
Belgeseli yapmak idealimdi Türkiye’de emekli olup yurtdışına çıktıktan sonra memleketi ve görev yaptığı okulla ilişkisini kesmeyen İlhami Temel, yaptığı belgeselle ilgili, “Bu belgeseli yapmak idealimdi. 30 yıllık görev süremin 26’sını burada geçirdim. Bu okuldan ekmek yedim. Bu okula borçlu olduğumu düşünüyorum” sözleriyle açıklıyor. İmam hatip neslinin tarihini bilmesi, geçmişini öğrenmesi gerektiğini belirten Temel, “Eğer tarihini bilmezse imam hatip nesli sıkıntıdadır” diyor. Senaryo, yapım ve yönetmenliğini İlhami Temel’in üstlendiği Espiye İmam Hatip Lisesi Belgeseli, ilk olarak önümüzdeki hafta içinde bu okulda gösterilecek. 71 dakikalık belgeselin daha sonra Türkiye’de ve yurtdışında özel gösterimleri yapılacak.
Mesele bugünde değil İmam hatipteki idarecilere, öğretmenlere ve öğrencilere geçmişi hatırlayıp ders almaları çağrısında bulunan İlhami Temel, kendisinin de belgeseli bu amaçla yaptığını söylüyor, birşeyler unutulmasın istiyor. “Bugün devlet sahip çıktı özür diledi, geçmişte askeri okullara gidemiyorduk, polis akademisine gidemiyorduk, başörtülü oldukları için kız öğrencilerimiz tıp fakültesini son sınıfta bıraktı” sözleriyle yaşananların hatırlatan Temel, bugün geçmişe bakılarak ibret alınmasını istiyor. Şu cümleleri de ekliyor: “Allah bize 500 yılda bulunamayacak bir lider nasip etti, aşılamayacak şeyleri aştık.
Dün dalga geçilen insandık, ülkenin zencileriydik. Elhamdülillah bugün ülkemizin başında imam hatipli bir cumhurbaşkanı var.”İmam Hatip tabelası görünce duramam
İlhami Temel, yurtdışında yaşamasına rağmen Türkiye’ye geldiğinde en hassas olduğu yer, imam hatip liseleri. İmam hatip lisesi tabelasını gördüğünde mutlaka kapısını çalıp, ziyaret ediyor. Yöneticilerle, öğretmenlerle, öğrencileriyle sohbet ediyor, çay içiyor. Temel bunu,“Ben imam hatip lisesi tabelası gördüğümde dayanamam, kapısını çalarım. Buraya gelirken de Fatih’te İlhan Varank İmam Hatip Lisesi’ni gördüm, içeri girdim. Okul müdürü, benim belgesel için röportaj yaptığım Samsun İmam Hatip Lisesi müdürünün öğrencisi çıktı. Şimdi nereye gidersem gideyim imam hatibin kapısını çalarım” sözleriyle anlatıyor.
Özlemimi camiyle gideriyorum Amerika’da 300’ün üzerinde öğrencisi olduğunu belirten İlhami Temel, bazı akşamlar bu öğrencileriyle toplandıklarını anlatıyor.
Springfield’deki İmami Buhari Camii’nde 150 öğrenciye ders veren Temel, “Orada imam hatip özlemimi camiyle gideriyorum” diyor. Eğitim faaliyetlerine devam eden Temel’in ders verdiği caminin dernek başkanlığını da Kastamonu İmam Hatip Lisesi mezunu Tuncay Bayrak yapıyor. Bayrak, aynı zamanda Amerika’daki bir üniversitede de öğretim üyesi.
Bir hayalim var Geçmişe ilişkin değerlendirmeler ve hatırlatmalar yapan İlhami Temel, bugünün imam hatip lisesi öğrencileri ve öğretmenlerine de bazı önerilerde bulunuyor. Temel’den dinleyelim: “Benim imam hatip lisesi müdürlüğünde gerçekleştiremediğim bir hayalim var. Her imam hatip lisesi öğrencisinin bir enstrüman çalması. Bu o kadar hayati ki. Bizim niye imam hatip mezunu dünya çapında bir ressamımız, müzisyenimiz olmasın?”
12 Eylül’de temeli atıldı!
Giresun Espiye İmam Hatip Lisesi’nin ilginç bir hikayesi de bulunuyor.Okulun 12 Eylül 1980 tarihinde dinamitle patlatılıp temeli atılmak üzere kararlaştırılır ancak tören günü geldiğinde darbe olur. Yolda temeli atmaya gidenleri jandarma durdurur. “Nereye gidiyorsunuz, darbe oldu. Hemen evinize dönün” cevabını alır vatandaşlar. Ama vazgeçmezler, aralarından bir hacı amca jandarmaya karşılık verir:
“Biz öyle karar ettük.” O tarihte dinamitle patlatılmaz ama okulun temeli atılır ve iki yıl sonra da eğitime başlar. Espiye Anadolu İHL Müdürü Mustafa Turan,eski Okul Müdürü H.İlhami Temel’in hazırladığı belgeselin 31 Ağustos 2018 Cuma günü İHL konferansa salonunda saat 19.30 da galasının yapılacağını kaydetti.(FİKRET BIYIK)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık