DOLAR: 15.9 TL
EURO: 16.9 TL

ÖĞRENCİ TAŞIMA İŞİ YAPAN ESNAFLAR DESTEK İSTİYOR

1 yıl önce
1.716 kez görüntülendi

ÖĞRENCİ TAŞIMA İŞİ YAPAN ESNAFLAR DESTEK İSTİYOR
Reklam

Espiye’de toplu taşımada kontak kapatan öğrenci taşıma işi yapan esnafların bitme noktasına geldiği bildirildi.
Espiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Saffet ÇELİK,“Öğrenci taşıma işinden hariç başka gelirleri olmayan servis taşımacılığı yapanyüzlerce araç sahiplerive ailelerimağdur olmuşlardır.
Araçlarının kasko sigorta ve trafik sigortasını koltuk sigortası gibi birçok ödemelerini bağkur pirim ödemelerini yapamamaktadırlar. İlçemizde yaklaşıkikiyüzelli’ye yakın araç servis işi yapmaktadır. Bu konu sadece ilçemizde değil seksen bir ilimizde aynı durumdadır bu sektörde çalışan esnaflarımızda yardım edilmelidir” dedi.
“SERVİS TAŞIMACILIĞI YAPAN SERVİSÇİLERİMİZ EĞİTİMİN GİZLİ
KAHRAMANLARIDIR”
Şu anda covid19 korona virüs salgınından dolayı en çok mağdur olan taşıma sektörü olduğunu belirten Saffet Çelik, Devletimizin aldığı kararların sonuna kadar arkasındayız ancak ekonomik olarak her sektörde olduğu gibi servis taşımacılığı yapan esnaflarımızda olumsuz etkilemiştir. İnşallah hem ülkemiz hem de tüm insanlık en kısa sürede bu tehlikeyi atlatır normal hayatımıza geri döneriz.Öğrencilerimizin sağlığı için 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının sona erdiğini ifade ederek, öğrenci taşıma işi yapan esnaflara gerekli desteğin yapılmasını istedi.
“SERVİSÇİ ESNAFIMIZ ÇALIŞMADAN GİDERLERİ NASIL ÖDESİN”
Espiye Şoförler Ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Saffet Çelik, “Öğrenci taşıma işinden hariç başka gelirleri olmayan servis taşımacılığı yapanların 1-Güzargah izin belgesi,2-S S K ve bağ kur pirimi,3-Motorlu taşıtlar vergisi,4-Araç muayeneharcı, 5-Kasko sigorta bedeli,6-Trafik sigorta bedeli,7-Koltuk sigorta bedeli,8-Koltuk sansürü ve kamera,9-Muasebe ücreti,10-Yıllık gelirvergisi,11-Elektirik su giderleri,12-Ev kiralarını ve13-Bankalara olan kredi borçlarını, araçların bakım onarımlarını servis taşımacılığı yapan esnaflarımız çalışmadan bu giderlerin ödemelerini yapamadıkları için birçoğu araçlarını satmak zorunda kaldıklarını, bu kadar giderleri olan servisçilerimize birde taşıma yapan araçlarımızda 12 yaş zorunluluğu getirildiğini ifade ederek, yetkililerin şoför esnafının sorunlarına çözüm bulmalarını istedi.

“ÖĞRENCİ TAŞIMACILIĞI YAPAN TAŞITLARDA YAŞ DEĞİL ARACIN
BAKIMI ÖNEMLİ”
Okul servis araçlarında yaş sınırı 12 den 20 yaşa çıkartılması gerekli okul servis araçlarının her yıl bakım onarımları yapılıyor TÜVTÜRK meyaneistasyonundan fenni muayeneleri yapılıyor jandarma ve emniyet birimleri tarafından haftalık kontrolleri yapıldığını ifade eden Saffet Çelik,
“Servis taşımacılığı yapan esnaflarımız zor bir süreçten geçiyor bu zorlu süreçten dolayı araçlarını değiştirmekte zorluk yaşayacaklardır. Yaş sınırı 20 yaşa çıkarılırsa taşıma yapan esnaflarımız mağdur olmamış olurlar.Ülkemizin Covid 19 salgınından dolayı çok önemli bir süreçten geçtiğini görüyoruz. Devletimizin her türlü almış olduğu kararların sonuna kadar yanındayız.Servis taşımacılığı yapan servisçilerimiz eğitimin gizli kahramanlarıdır.
Sayın Cumhurbaşkanımızın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve İç İşleri bakanımızın desteklerini bekliyoruz” bekliyoruz şeklinde sorunlarını dile getirdi.(FİKRET BIYIK)

office 2019 home business
Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık