DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.3 TL

YEŞİL OKULLAR PROJESİ SONA ERDİ

2 yıl önce
599 kez görüntülendi

YEŞİL OKULLAR PROJESİ SONA ERDİ
Reklam

“GERİ DÖNÜŞÜM EKONOMİSİ İÇİN YEŞİL OKULLAR” Projesinin 4.Uluslar Arası Çalıştay ve kapanış toplantısı yapıldı.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Projesi Hibe Programı kapsamında, Espiye Belediyesi Koordinatörlüğünde, LocalAuthority of Gondomar (S.Cosme) – Valbom E Jovim-Portekiz ve CampoAbertoAssociação De Defesa Do Ambiente (ADA)-Portekiz ortaklığında yürütülen “Geri Dönüşüm Ekonomisi İçin YeşilOkullar” Adlı Projemizin 4.Uluslar Arası Çalıştay ve kapanış toplantısı yapıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Yerel Çevre Koordinatörü Sinan TAŞ, Proje Koordinatörü Gülçemen Karadeniz Ayar, Akdeniz Geri Dönüşüm Firması Adına Çevre Mühendisi Batuhan Karadeniz, Giresun Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Muazzez ERDOĞAN, Giresun Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof.Dr Başak Taşeli, Gondomar Yerel Otorite Başkanı Sayın AntonioBraz, Belediye Başkanı Mustafa Karadere ile Espiye Kaymakamı Dede Musa Baştürk birer konuşma yaparak, projenin başladığı günden bu güne kadar yapılan çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler verdiler.
Proje kapsamında yürütülen ve yapılan çalışmaların hazırlandığı tanıtım videosunun ilgiyle izlendi. Projenin sürdürebildiği açısından karşılıklı İşbirliği protokolü imzalandı. Projede emeği gecen ve katkıda bulunanlara çeşitli hediyeler verildi.
Espiye belediyesi proje yetkilileri, Projenin Hedeflerini, Evsel atıkların kaynakta ayrılmasının çevresel faydaları konusunda farkındalığın artırılması, atıkların kaynakta ayrılmasına ilişkin paydaş katılımının artırılmasını ifade ettiler.
Proje ekibi tarafından yapılan çalışmaları ise, Proje tanıtım, Yeşil Bayrak Bilgi Masası ve Akran Eğitimi Çalışmaları, Kongre ve Çalıştaylar, Müfredat Çalışması, Okullarımıza atık ayrıştırma kutuları ve toplama kafesleri temin edilmesi, Çevre Etkinlikleri olarak belirttiler.
Yetkililer, Proje Tanıtım Faaliyetleri Proje kapsamında Espiye ilçesinde bulunan Süleyman Demirel İlkokulu/Ortaokulu, Hasan Ali Yücel İlkokulu/Ortaokulu, Cibril İlkokulu/ Ortaokulu, Şehit Hüseyin Tahmaz İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Direkbükü İlkokulu/Ortaokulu olmak üzere 2319 öğrenci ve 110 öğretmene proje tanıtıldı, çevre bilinci ve atık ayrıştırma konusunda eğitim ve bilgi verildiğini ifade ettiler.
Yetkililer, proje uygulama sürecinde ilçe genelinde 230.150 Kg Kâğıt-Karton,43.005 Kg Plastik-Ambalaj 1.800 Kg Atık Yağ,20.344 Kg Kullanılmış Giysi ve Ayakkabı 6.482 Kg Tıbbı Atık,100 Kg Pil toplanarak geri dönüşüme gönderildiğini kaydettiler. (FİKRET BIYIK- AHMET TURAN)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık