DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.6 TL

ÜÇLÜ ZİRVEDE “TAM BİR MUTABAKATA VARILDI”

4 yıl önce
697 kez görüntülendi

ÜÇLÜ ZİRVEDE “TAM BİR MUTABAKATA VARILDI”
Reklam

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanlarının katıldıkları üçlü zirve Dereli kümbet yaylasında gerçekleşti. Üçlü zirve sonunda Savunma Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’yi Giresun Havaalanında Karşılayan, Belediye Başkanı Mustafa Karadere,İlçe Başkanı Ali Küçükaydın,Kadın Kolları Başkanı Pınar Karaman,Gençlik Kolları Başkanı Samet Önal ve Belde Başkanı Özcan Özdemir hazır bulundular.
Canikli Beraberinde üçlü Savunma Bakanları,Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Levan İzoria da toplantıda bulunmak üzere şehrimize geldi.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Üçlü Zirvesi Dereli ilçesi Kümbet Yaylası’nda gerçekleşti.
Koçkayası mevkiindeki otelde gerçekleşen zirve sonrasında konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, zirvenin 6.’sını Türkiye’de gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Bakan Canikli, “Bu işbirliğinin somut yansıması olarak 3 ülke arasındaki savunma alanındaki iş birliğinin yansıması olarak üçlü insiyatif toplantılarının gerçekleştirilmesinin son derece önemli olduğunu biliyoruz ve görüyoruz. Savunma alanındaki iş birliğimizin geliştirilmesine Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye arasında savunma alanındaki gelişmelere bu toplantıların çok büyük katkı sağladığını da biliyoruz. 100 yıl önce 31 Mart 1918’de Azerbaycan’da Ermeniler tarafından yapılan katliamı buradan lanetliyorum.
O katliamda hayatını kaybeden Azeri kardeşlerimizi de rahmetle şükranla, minnetle buradan anıyoruz. Özellikle Ermenistan’ın Azeri halkı üzerinde yaptığı bu katliamın uluslararası camia tarafından mutlaka cezalandırılması gerekir. Bu katliamın hak ettiği karşılığı mutlaka bulunması gerekir. Ermenistan’ın, Azerbaycan halkı üzerinde yaptığı ilk katliam değil bu. Daha sonra Hocalı’da benzer bir soykırım gerçekleştirilmişti. Bunlar tarihin utanç verici anları. Türk halkı olarak Azerbaycan halkının bu acılarını paylaşıyoruz” dedi.

“TAM BİR MUTABAKATA VARDIK”

Bugün yaptıkları toplantıda üç ülke arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesi konusunda tam bir mutabakata vardıklarını dile getiren Bakan Canikli, “Esasında ilişkilerimizin ulaştığı seviye son derece iyi ve önemli bundan sonra da buna ivme kazandırılması, özellikle savunma alanında ülkelerimizin toprak bütünlüklerinin korunması , özgürlüklerinin savunulmasına katkı sağlayacak ve bu alanda kendi kendine yetecek projelerin geliştirilmesinin altını çizdik. Türkiye olarak savunma alanında zaman zaman karşılaştığımız problemleri ve sıkıntıları paylaştık ve buradan yola çıkarak bu alanda savunma altyapılarımızın, yeteneklerimizin karşılıklı olarak paylaşılması ve bir birimizi desteklememiz konusunda mutabakata vardık. Azerbaycan ve Gürcistan son yıllarda doğal gaz ve petrol havzalarındaki önemlerine binaen stratejik önemleri her geçen gün artan iki ülke, hem bu kaynakların sağlanması hem de dünyaya aktarılmasında stratejik öneme sahip iki ülke aynı şey Türkiye içinde geçerli. Bu özellikleri nedeniyle Azerbaycan ve Gürcistan’ın bu özelliklerinin gelişmesine katkı sağlaması için neler yapılabilir. Refah seviyesine nasıl katkıda bulunabiliriz noktasında görüşmelerimiz oldu” şeklinde konuştu.

“BU BÖLGEDE GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN BARIŞIN VE HUZURU KORUNMASI
İÇİN KİLİT ROL OYNUYOR”
Azerbaycan ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü Türkiye olarak savunduklarını ve desteklediklerini kaydeden Bakan Canikli, “Bu bölgede Gürcistan ve Azerbaycan’ın barışın ve huzuru korunması için kilit ülkeler olduğunun da altını çizdik bu anlamda Azerbaycan ve Gürcistan’ın uluslararası hukuka göre tanımış sınır güvenliği son derece önemli. Azerbaycan ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü Türkiye olarak savunuyoruz ve destekliyoruz. Bu konuda da Türkiye olarak biz uluslararası platformda bu sorunun çözülmesi, Azerbaycan’daki Ermenistan işgalinin ortadan kaldırılması, aynı zamanda da Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün sağlanması için uluslararası alanda biz gerekli girişimleri yapıyoruz. O destekleri her iki ülkeye veriyoruz. Bundan sonra da vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANI HASANOV:”TÜRK HALKININ TERÖRLE MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ”

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ise Azerbaycan halkının Türkiye’nin ve Türk halkının terör ile mücadelesini desteklediğini ve onun yanında olduğunu hatırlatarak “Şehitlere Allah’tan rahmet, ailelerine ise başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Yaralı kardeşlerimize ise şifa diliyorum. Bugün burada üç ülke ortak strateji belirlemek için bir araya geldik. Azerbaycan, Gürcistan’ın arazi bütünlüğünü destekliyor ve her zaman Gürcistan’ın yanında olacağız. Bu bölgede ekonomik ve savunma alanında yapılan çalışmalarda bu bölgenin sulh içinde olabilmesi için görüşmeler yaptık. Biz orduların uzlaşmasını ve her alanda yaptığımız çalışmaların karşılığını görüyoruz. NATO’nun en güçlü ortaklarından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tecrübesi bizim için çok önemlidir. Dilimiz, dinimiz, kültürümüz her şeyimiz bir olan Türkiye’den istifade etmek bizim için büyük bir şanstır. Bugün burada 6. toplantıyı yaptık. 7. toplantının Azerbaycan’da olması için meslektaşlarımı Azerbaycan’a davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
GÜRCİSTAN SAVUNMA  BAKANI İZORİA: “TÜRKİYE ÖNEMLİ ORTAĞIMIZDIR”
Gürcistan Savunma Bakanı Levan İzoria da NATO ile kabiliyetlerini geliştirmeleri gerektiğinin altını çizerek “Türkiye’ye bu bölgede büyük bir saygı duyuyorlar. Bizim bu ortaklığımız çok önemlidir. Benzeri olmayan bir ivmemiz vardır. 2017 yılı bizim için çok iyi geçti. Askeri alanda çok önemli tatbikatlar yaptık. Gelecek iş birlikleri için bu toplantılar çok önemlidir. Bizim ülkemiz Rusya tarafından işgal altındadır. Türkiye ve Azerbaycan bizim stratejik ortaklarımızdır. Türkiye önemli ortağımızdır. NATO ile kabiliyetlerimizi geliştirmeliyiz. Türkiye bunun için çok önemlidir. Türkiye ve Azerbaycan bizim toprak bütünlüğümüze destek vermektedir. Subaylarımız burada eğitim almaktadır” dedi.
Açıklamaların ardından Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Levan İzoria arasında Savunma Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalandı. Toplantı imza töreni ile sona ererken, savunma bakanları birlikte yayla gezilerini sürdürdü. Geziye basın mensuplarının takip etmesine izin verilmedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık