DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.4 TL

TIĞLI:’YANDAŞA SAĞLANAN MİLYARLARCA DESTEK VATANDAŞA FATURA EDİLDİ’

1 yıl önce
8.018 kez görüntülendi

TIĞLI:’YANDAŞA SAĞLANAN MİLYARLARCA DESTEK VATANDAŞA FATURA EDİLDİ’
Reklam

CHP Giresun milletvekili ve TBMM başkanlık divanı üyesi Necati Tığlı, Kamu kurumlarının ve özel şirketlerin tüm maliyet kalemlerinin vatandaşa fatura edilmesinin savunulacak tarafa olmadığını söyledi.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı elektrik piyasasında 2021-2025 yıllarını kapsayan yeni tarife döneminde dağıtım şirketlerinin temsil giderlerinin elektrik faturalarına yansıtılarak abonelerden tahsil edilmesine ilişkin gelen eleştiriler üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK tarafından yapılan açıklamaya tepki göstererek kamu kurumlarında olduğu gibi özel şirketlerin tüm maliyet kalemlerinin vatandaşa fatura edilmesinin savunulacak tarafı olmadığını söyledi.

TEMSİL GIDERLERİNİ VATANDAŞIN SIRTINA YÜKLEMEK ÇÜRÜMÜŞ ZİHNİYETİN ÜRÜNÜDÜR

EPDKnın vatandaşı değil her zaman olduğu gibi dağıtım şirketlerini cansiperane şekilde koruyup kollama refleksi yeniden hasıl oldu. Dağıtım hizmetlerindeki aksaklıklara ilişkin soru önergelerimize verilen yanıtlarda gördüğümüz gibi EPDK AKP’den torpilli elektrik dağıtım şirketlerini öyle bir aklama savunma gayretinde ki dağıtım şirketleri bu gayreti kendileri bile göstermiyor. Onların açıklama yapmasına gerek bile kalmıyor.
EPDK’nın 21 dağıtım şirketin yıllardır devam eden ayrıcalıklarının aynı şekilde süreceğini ifade etmekten öte bir anlam taşımayan bir açıklama yaptığının üstünü çizen CHP’li Tığlı, Tabi ki bu AKP iktidarının tüm kurum ve kuruluşlarımızı yandaş şirketleri ve sermaye gruplarını koruma ve kollama talimatı ve refleksinin bir tezahürü. Bu şirketlere iktidar desteğin kesilmesinin tek bir yolu bulunuyor o da tek bir kişinin dur demesi yoksa hizmet kalitesi altyapı yatırımı vatandaşı mağduriyeti meselesi onlar için işin hikâye kısmı olmuş. Kayıp kaçak tüketimi düşürmek yerine vatandaşa fatura etmeyi tercih ederseniz temsil giderlerinden dağıtım hizmetlerinin tüm evrelerinin maliyetine ilişkin tüm giderlerin kamu kurumlarında olduğu gibi vatandaşa ödetilmesinin ne kadar makul ve haklı olduğunu utanmadan sıkılmadan pişkince ortaya koyan bir çürümüş zihniyete sahip olursunuz ifadesini kullandı.
Necati Tığlı Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması YEKDEM üzerinden de benzer şekilde on yıldır yandaş şirketlere milyarlarca lira destek sağlandı. Bunun büyük kısmının Hidroelektrik Santralleri HES olduğunu görüyoruz. Bu firmalara hazine garantili havaalanı hastane yol köprü projelerinde olduğu gibi enerji alım garantileri verilerek döviz cinsinden rekabetsiz ihalesiz bir şekilde ekstra kazanç sağlandı. AKP’nin yandaş müteahhitlerini ve inşaat sektörünü ekstradan finanse etmek için bir yöntem olarak kullandığını görüyoruz. Bu sistem enerji ihtiyacımızı bahane edilerek iktidara yakın şirketlere bir sermaye transferidir. Bu Yekdem destekleri de kayıp-kaçak konaklama ağırlama ve temsil gideri TRT payı gibi elektrik faturalarıyla vatandaşa ödetildi ve ödetiliyor. Şimdi bunun haklı bir uygulama olduğunu anlatmak için zaten on yıldır milyarlarca lira ödedik ve zaten bunu elektrik faturalarıyla da vatandaşımıza fatura ettik deyin o zaman. Bu durumda elektrik dağıtım şirketleri de haklı tabi AKP verdikçe vermiş hayır mı desin dedi.

SON 3 YILDA 100 MİLYARLIK KAMU KAYNAĞI YANDAŞA AKTARILDI FATURASI DA VATANDAŞA ÖDETİLDİ

Yekdem kapsamında hangi firmaya ne kadar destek sağlandığını Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez e soran Giresun Milletvekili Necati Tığlı döviz bazlı yüksek fiyata dayanan teşvik sisteminin uygulandığı ve bu desteğin tüketicilere yansıtıldığı başka bir ülke var mı diye sorarken,2018 Yılında 26 milyar TL 2019’da 38 milyar TL 2020 yılı Ağustos ayına kadar 33 milyar Türk lirası bu yöntemle belli başlı ama iktidara yakın şirketlere aktarıldı bir de üstüne elektrik faturalarına bölüştürülerek vatandaşa ödettirildi. Hal bu ki sınırlı sayıda şirkete bu kadar büyük kamu kaynağı peşkeş çekiliyorken bir yıllık tarımsal desteğin toplamı bile 21 milyar lira olduğunu görüyoruz. Üstelik geçtiğimiz yılla aynı hiçbir artış yapılmadan. Ama zaten çoğu büyük kazanç sağlayan bu ayrıcalıklı şirketlere döviz üzerinden ekstra ödeme yapıldı. Akp Nerde ne kadar cömert davranacağı iyi biliyor açıklamasını yaptı.

Enerji üretiminde rekabet şansı bulamayan dezavantajlı teknolojilerin piyasa koşullarında yer bulup hayata geçirilebilmesi için 2010 yılında hayata geçirilen Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasının döviz bazında ve yüksek fiyatlardan devlet alım garantisi ile yandaşı destekleme mekanizmasına dönüştürüldüğünü söyleyen Necati Tığlı YEKDEM desteğinin yarısı zaten büyük miktarlarda kazanç elde eden devlet tarafından desteklenen HES Projelerine aktarıldı dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık