DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.6 TL

TARİHİ GELEVARA DERESİ YOK OLMASIN

4 yıl önce
700 kez görüntülendi

TARİHİ GELEVARA DERESİ YOK OLMASIN
Reklam

Kahramanlık destanları ve Türkülere Konu ola Tarihi Espiye Gelevara deresi yok olmasın.
Gelevara Deresini Koruma ve Tanıtma Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada,
Giresun’un Espiye ilçesi Gelevara deresindeki çevre katliamını durdurmak için Gelevara deresini koruma ve tanıtma platformu kuruluyor.
Doğu Karadeniz bölgesinin en yüksek dağlarından olan Ahılbaba veya ahi baba dağından doğan Gelevara ve. Karadoğa derelerinin birleşmesi ile Espiye’den denize dökülen Gelevara deresinin Espiye ‘den Arpcık köyü altına kadar olan bölgede dere yatağına kurulan 3 adet taş ve mıcır ocağı Gelevara deresinde korkunç çevre katliamına neden oluyor.
Dere yatağını yol haline getiren bu mıcır Ocak’ların der yatağında malzeme almasına dur demek için harekete geçen sivil toplum örgütleri. Gelevara deresini Kurtarma ve Tanıtma Platformu adı ile bir platform kurarak harekete geçtiklerini belirten platform üyeleri, Gelevara deresindeki çevre katliamını önlemek için Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan sayın. Binali Yıldırım’a göndermek üzere İmza kampanyası başlatacaklarını kaydettiler.
Türkülere konu olan ve birinci dünya harbi Kafkas Cephesi Harşit savunmasında 16 ay Harşit cephesinin savunulmasında arpacılar köyündeki karargah merkezi ile önemli rol oynayan Gelevara deresine sahip çıkmak bu konuda haber yazıp araştırma yapmak üzere Giresun medya platformu mensuplarını da göreve davet eden platform üyeleri “Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Giresun Milletvekilleri, Siyasi parti il başkanları, Giresun valisi ve diğer yetkililerinde harekete geçerek çevre katliamını durdurmalarını istiyoruz” dediler.Gelevara deresinde çevre katliamına son verilmesini isteyen platform üyeleri, Gelevara deresini dünya tanısın sloganı ile harekete geçtiklerini, Gelevara deresi üzerinde bulunan Pangal şelalesi,Akkaya dağları, Tarihi Ericek köprüsü, İnoyrak geçidi , Gökçebel ve Aladere barajları Ağaçbaşı ve Karaovacık yaylaları ile Tarihi Ahılbaba dağını tanıtmak içinde çalışma başlatacaklarını kaydettiler. (YGHS)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık