DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.4 TL

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ KUTLANDI

4 yıl önce
585 kez görüntülendi

KUT’ÜL AMARE ZAFERİ KUTLANDI
Reklam

Espiye Şehit Cengiz Sarıbaş MTA Lisesi’nde Kut’ül Amare Zaferi’nin 102 yılı kutlandı.

Okul konferans salonunda düzenlenen program da, Okul Müdür Yardımcısı İsmail Kılıç yaptığı konuşmada, İngilizlerin 102 yıl önce Birinci Dünya Savaşı’nda uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir mağlubiyet tattıklarını, Osmanlı ordusunun ise büyük bir zafer kazandığını ifade etti.
Kılıç,” Sömürgeci İngilizlerin Ortadoğu’nun Petrol bölgelerini ele geçirmek amacıyla yaptıkları bu taarruz hezimetle sonuçlanmıştı.
İngilizler bu savaşta 13 General 481 subayını Osmanlı’ya eser vermiştir. 13300 İngiliz askeri de bu savaşlarda ölmüştür. Osmanlı ordusundan ise 350 subay ile 10000 asker şehit olmuştur. Osmanlı ordusu komutanı miralay Halil Kut Paşa ise yaptığı savunma ile tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır” dedi.
Tarihten ders alınması gerektiğini belirten Müdür Yardımcısı İsmail Kılıç, Bir asır önce yaşanan olayların ve planların günümüzde de uygulanmak istendiğini dile getirmiştir. Ecdadın sahip olduğu topraklarda insanları huzur ve refah içerisinde yaşatmak gayesi ile çalıştığını sömürgeci güçlerin ise kendi refah ve mutlulukları için diğer milletlerin kanlarını dökmekten huzurlarını bozmaktan vazgeçmediklerini dile getirmiştir. Bu nedenle tarihini ve milli değerlerini bilen bilinçli nesillere ihtiyaç olduğunu bu bilgilerin de ancak eğitim kurumlarında verilebileceğini ifade etti.
Konuşmanın ardından program şiirlerin okunması ve video sunumları ileson buldu.(FİKRET BIYIK )

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık