DOLAR: 18.6 TL
EURO: 18.3 TL

GÖÇ YAZILARI KİTABI YAYINLANDI!

4 yıl önce
564 kez görüntülendi

GÖÇ YAZILARI KİTABI YAYINLANDI!
Reklam

Göç ve göçmenlik olgusu özellikle Suriye’de yaşanan savaşın ardından ülkemizde sıkça konuşulmaya ve tartışılmaya başlandı. Akademik anlamda da göç üzerine çok sayıda makale-kitap yayınlandı.

Uzunca bir süredir göç ve göç yazını üzerine çalışan ve daha önce de “İnşaatta Göçmen Olmak” isimli bir kitap yayınlayan Giresun Üniversitesi’nin genç ve başarılı akademisyenlerinden Öğr.Gör. Mehmet Akif KARA, bu kez “Göç Yazıları – Kuramdan Alana Türkiye’de Göç” başlıklı bir kitap yayınladı. Kırmızı Çatı Yayınları tarafından basılan ve çeşitli internet siteleri ve Giresun Gazi Caddesi’nde bulunan Cadde Kitapevi’nde satışa sunulan kitabın şimdiden ilgi uyandırdığını söylemek mümkün.

Giresun Üniversitesi Eynesil Kamil Nalbant MYO’nda öğretim görevlisi olarak çalışan Mehmet Akif KARA aynı zamanda ilimizin tek “bağımsız” uluslararası hakemli dergisi ASYA STUDİES (Akademik Sosyal Araştırmalar) dergisinin editörü ve sahibi. Daha önce yayınlanmış kitapları ve makaleleri var.

Kitabın yayınlanışına ilişkin olarak görüşlerine başvurduğumuz yazar Kara şunları söyledi:

“Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Kitap okumanın giderek azaldığı bir dönemde kitabın önemini bilen insanlarla karşılaşmak gelecek adına umut vericidir.  Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi iken göç üzerine okumaya başlamıştım. O dönem Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü’nün finanse ettiği ve üniversiteden hocamın yürütücüsü olduğu bir projede araştırmacı olarak çalıştım. Ardından yüksek lisans tezimde göçmen işçilerin istihdamını araştırdım. Daha sonra bu tezin genişletilmiş hali kitap olarak yayınlandı. Üniversitede göç sosyolojisi dersi alan öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermek hem de derli toplu bir kaynak sağlamak amacıyla ikinci kitabı yazma ihtiyacı hasıl oldu. Biz de hem yayınevinin gayretleri hem de çabalarımızla bu kitabı hazırladık. Umarım bilim dünyasına ve öğrencilerimize faydalı olur.”

Kitabı Giresun Gazi Caddesi’nde bulunan Cadde Kitapevi ve çeşitli internet sitelerinden edinmek mümkündür.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık