DOLAR: 18.6 TL
EURO: 18.3 TL

CANiKLi,iKiSiNiN BiRLiKTE DOSTLUĞU OLMAZ

4 yıl önce
636 kez görüntülendi

CANiKLi,iKiSiNiN BiRLiKTE DOSTLUĞU OLMAZ
Reklam

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Giresun’da düzenlenen “Milli Mücadelede Milli Savunma Panelinde” açık ve net konuştu.

Canikli devam eden Afrin operasyonu ile ilgili dünyaya şu mesajı verdi” Dost olarak bildiğimiz ülkelere sesleniyorum, Türkiye’yi hedef alan terör örgütleriyle ortaklık yapamazsınız, eğer müttefiksek, dostsak böyle bir şey olmaz, böyle bir ilişki yürümez, “Bunun anlamı şudur; ya bize dost değilsiniz ya da onlara dost değilsiniz, ikisinin birlikte dostluğu olmaz, ya terör örgütü ya Türkiye’nin dostluğu ve samimi ittifakı, bunun ortası yok birinden biri tercih edilmek zorunda” dedi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Sanıyorum şu anda sanki biraz DEAŞ’ı erken öldürmenin pişmanlığı içerisindeler, öyle gerçekten, şaka değil. Neden? Çünkü DEAŞ malzeme olarak kullanıldı, koz olarak kullanıldı. Şimdi de Afrin operasyonu güya DEAŞ ile mücadelede dikkat dağıtıyormuş, onu akamete uğratıyormuş” dedi.
Canikli, Giresun Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Milli Mücadelede Milli Savunma Paneli’nde yaptığı konuşmada, 1900’lü yılların başında dünya haritasının şekillendirildiğini, günümüzde yeniden Ortadoğu coğrafyasının oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti. Türkiye’nin üzerinde bu anlamda operasyon gerçekleştirilmeye çalışıldığını belirten Canikli, “Öyle bir tehdit ki kendi ihtiyacınızı karşılayacak, kendi savunma ihtiyacınızı karşılayacak ve reflekslerinizi çözecek, halledecek yerli, milli sisteme sahip değilseniz dışarıdan temin etme şanısınız, imkanınız olmaz. Ne kadar güçlü ittifaklar kurarsanız kurun, ne kadar güçlü dostlar edinirseniz edinin. Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı durum. Biz 60 yıldan beri NATO ittifakının üyesiyiz. NATO ittifakı, NATO dünyanın şu anda en güçlü savunma paktı tartışmasız bir şekilde” diye konuştu. Böyle bir ittifak ilişkisi ve yapısı içinde bütün savunma ihtiyaçlarının rahatlıkla buradan karşılayabileceğinin düşünülebileceğine dikkati çeken Canikli, şöyle devam etti: “Ama bu seçenek hiçbir zaman hayata geçmedi. Bu toprakların egemenliğini, güvenliğini tehdit eden, sıkıntıyla, saldırıyla karşı karşıya kaldığımızda can havliyle ihtiyacımız olan silah sistemlerini ve ürünlerini bizim de uzun yıllar fedakarlık yaptığımız bu blokun, NATO blokunun üyesi olan diğer ülkelerden peşin parayla satın almak istediğimizde kalın duvarlarla karşı karşıya kaldık.” Bakan Canikli, içinde bulunulan dönem itibarıyla bunun en büyüklerinden bir tanesinin yaşandığını bildirdi.
Canikli, şu değerlendirmelerde bulundu: “Geçmiş yıllarda rahatlıkla temin ettiğimiz birçok silah ya da silah sisteminin üretiminde kullanılan yedek parçaları şu anda müttefiklerimiz isim de zikrediyorum; Amerika, Almanya, Avusturya, Hollanda buna benzer ülkeler vermiyorlar, satmıyorlar, engelliyorlar, geciktiriyorlar, örtülü ambargo uyguluyorlar. Şu anda yakalanan savunma sanayi altyapısına ulaşmamış olsaydık, o ivmeyi yakalayamamış olsaydık, bir başka ifadeyle eğer 2002 yılındaki savunma kapasitemiz bugün olmuş olsaydı biz bu toprakları savunma imkanına sahip olmazdık. Elinizin ucundan, gözünüzün içine baka baka kayıp giderdi, neyle savunacaksınız.” Ortadoğu’daki yaşanan gelişmelere değinen Canikli, şu ifadeleri kullandı: “Bugün coğrafyadaki o operasyon planı tamamlanmadı, bu bizim itirazımız ve itirazımın üzerine aktivitelerimiz, kararlarımız ve uygulamalarımızladır kesinlikle. Somuta indirgersek böyle bir amaç için Suriye’nin kuzeyinde bir terör yapılanması ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Irak’tan Akdeniz’e kadar ulaşan çok net bir şekilde artık gizlisi saklısı kalmadı, bir de herkes artık kartlarını açtı açık oynuyor. Biz de açık oynuyoruz Irak’tan Akdeniz’e kadar bir terör yapılanması.” Canikli, buradaki terör yapılanmasına da değinerek, “Birincisi, tam bir hançer gibi iki bölgenin yani Türkiye ile diğer güneyde kalan ve doğuda kalan o coğrafya ile bağlantıyı kesecek, bütün bağlantıyı kesecek, gücü bölecek” dedi.
İlk önce demokrasi vaadiyle veya buna benzer cilalı güzel, herkesin hoşuna gidecek, kimsenin reddedemeyeceği birtakım hedefler adına operasyonların başlatıldığına işaret eden Canikli, şu görüşlere yer verdi: “Önce bir katalizör örgüt ortaya çıkartılıyor. Katalozir örgüt, regüle eden örgüt ne derseniz deyin. DEAŞ diye bir örgüt bir anda bütün Irak’ın önemli bir bölümünü ve Suriye’nin tamamını neredeyse çok kısa süre içerisinde 15 günlük bir zaman dilimi içerisinde hakim oluyor. Ondan sonra bu örgüt üzerinden topraklar kime peşkeş çekilecekse, kime aktarılacaksa, kimin kontrolüne verecekse adım adım onlara terk ediliyor. En somut örneği, uzağa gitmeye gerek yok. Rakka’da yaşananlar, Rakka’nın DEAŞ’tan temizlenmesi için SDG diye uydurulan, esasında PKK terör örgütünün YPG’nin kontrolünde olan bu örgüt tarafından koalisyon güçleriyle birlikte Amerika başta olmak üzere yapılan bu operasyon neticesinde DEAŞ’ın oradan temizlendiği kamuoyuna aktarılmaya, böyle bir algı oluşturulmaya çalışıldı.” Bölgenin DEAŞ’tan temizlenmesi için bir tane silah sıkılmadığını, DEAŞ’ın kendinin bırakıp gittiğine dikkati çeken Canikli, “Bunu çok net bir şekilde söylüyoruz ve tüm dünyanın gözü önünde BBC’nin canlı yayını ile hep birlikte izledik, tüm dünya izledi. DEAŞ militanları oradaki koalisyon kuvvetlerinin gözetiminde ve PKK/PYD’nin uygulamasında oradan çıkıp başka yerlere gitmelerine müsaade edildi” ifadesini kullandı.
Bakan Canikli, DEAŞ’ın bir kısmının da Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı mücadele etmesi için Afrin tarafına gönderildiğini bildirdi.
Canikli, “Bunları yaşıyoruz, yakalanan, ele geçen teröristlerden hem PYD teröristlerinden, eski DEAŞ öyle söyleyelim, sakalını kesiyor geçiyor PYD’nin, YPG’nin, PKK’nın saflarına, birlikte hareket ediyorlar” dedi.
Türk Silahlı Kuvvetleri olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak hem Suriye’den hem Irak’tan tamamen silme teklifini götürdüklerini belirten Canikli, bunun kabul edilmediğini aktardı.
Zeytin Dalı Harekatı’na değinen Bakan Canikli, şu ifadeleri kullandı: “Dost olarak bildiğimiz ülkelere sesleniyorum, Türkiye’yi hedef alan terör örgütleriyle ortaklık yapamazsınız, eğer müttefiksek, dostsak böyle bir şey olmaz, böyle bir ilişki yürümez” diyen Canikli, “Bunun anlamı şudur; ya bize dost değilsiniz ya da onlara dost değilsiniz, ikisinin birlikte dostluğu olmaz, ya terör örgütü ya Türkiye’nin dostluğu ve samimi ittifakı, bunun ortası yok birinden biri tercih edilmek zorunda” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık