DOLAR: 15.9 TL
EURO: 16.7 TL

ÇAĞ ATLATAN ÜRÜN ISIRGAN DESTEK BEKLİYOR

1 yıl önce
1.452 kez görüntülendi

ÇAĞ ATLATAN ÜRÜN ISIRGAN DESTEK BEKLİYOR
Reklam

Espiye ilçesi Soğukpınar Beldesi ve Akkaya köyünde gerçekleşen ısırgan atölyesi çalışmaları ciddi anlamda ses getirmeye başladı.
Doka,Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Giresun Üniversitenin işbirliği ile Soğukpınar Kadın girişimci ve üreticileri kooperatifi, Akkaya köyü muhtarlığı ve Akkaya köyünü Güzelleştirme Derneği tarafından Isırganın ekonomiye kazandırılması kapsamında Akkaya köyünde program düzenlendi.
Akkaya Köy meydanında düzenlenen programda Uygulamalı Çiftçi Atölyeleri çalışmaları kapsamında; Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Prof Dr Ali Kemal Ayhan Isırgan tarımı ve kullanım alanları, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Prof Dr Selim Aytaç Isırgan da gübre ve ilaç yapımı,Giresun Üniversite
Makine ve Metal teknolojileri Bölüm başkanı Yrd.Doç.Dr Kenan Büyükkaya;Isırganın liflerinin yaş olarak soyulması, Bitki boyama uzmanı Berrin Çamur;Isırgandan doğal boya yapımı ile Ünye ziraat odası Tarım danışmanı Hakan Gün’de; Isırgandan yapılan ilacın bahçede kullanımı hakkında bilgiler verdi.
Programa katılan Öğretim üyelerine, köy muhtarlarına ve köy halkına teşekkür eden Akkaya köyü muhtarı Fahrettin Kılıç konu ile ilgili açıklamalarda bulundu Kılıç;”Sırganın ekonomiye kazandırılması için çalışmalarımızı uzun süredir devam ettiriyoruz. Proje kapsamında Soğukpınar ve Akkaya köyünde atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Hedefimiz ısırganı önce Giresun daha sonra ise Türkiye ekonomisine kazandırmak olacaktır.
Isırgan Birçok alanda kullanılabilen değerli bir dosttur. Isırgan düşman değildir. Isırganı ekonomiye kazandırabilmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.Doka kapsamında olan projeye Mülki İdare amirlerimizden ve yetkililerimizden destek bekliyoruz”dedi.(FİKRET BIYIK-TANER KARAMAN)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık