DOLAR: 18.5 TL
EURO: 18.1 TL

BAYRAM NAMAZI SONRASI KAHVALTI GELENEĞİ

5 yıl önce
614 kez görüntülendi

BAYRAM NAMAZI SONRASI KAHVALTI GELENEĞİ
Reklam

Espiye’de Ramazan Bayramı namazı sonrası tekrarlanan cami avlusunda sabah kahvaltı geleneği, yaşatılmaya devam ediyor.

Esentepe mahalle Camiinde Bayram Namazı sonrası 500 kişiye kahvaltı verildi.

Espiye Esentepe Mahallesinde, bayram namazı sonrası cami İmam Hatipliği tarafından hazırlanan sabah kahvaltısı mahalle camisinin avlusunda hep beraber yenildi. 4 yıl önce başlayan kahvaltı geleneği bu bayram sabahı da camiye gelen vatandaşlarla topluca kahvaltı gerçekleştirildi.

Esentepe Cami İmam Hatibi Eşref Bayrak, “Geleneksel hale getirdiğimiz bayram namazı sonrası kahvaltımızı 5 yıldır gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 500 kişiye sabah kahvaltısı verdik. Camiler yalnızca namaz kılınan yerler değildir. Biz de bundan hareketle cami cemaatimiz arasında muhabbeti artırmak ve Müslümanların daha da sosyalleşmesini sağlamak adına her Ramazan bayramı namazı sonrası kahvaltıda bir araya geliyoruz.Cemaatimiz bu uygulamadan oldukça memnun oluyor. Bizlere destek veren ve sabah kahvaltısına katılan halkımıza teşekkür ediyoruz.”dedi.

Esentepe Cami İmam Hatipliği olarak beş yıldır Bayram namazından sonra sabah kahvaltısı ikramında bulunduklarını aktaran Camii İmam Hatibi Eşref Bayrak “ Bayram namazından sonra cemaatımıza peynir,zeytin,reçel,yağ ve pide ile çay ikram ediyoruz. İnsanlar sabah Bayram namazından çıkınca camii avlusunda kahvaltılarını yapıyorlar. Kahvaltıdan sonra bayramlaşıyorlar. Bu etkinliği her sene sürdürmeye gayret göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Esentepe Mahallesi Muhtarı Çetin Dutal ise mahalle olarak geleneğin yaşatılması için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, “Bayram namazından sonra hazırlattığımız sabah kahvaltısını cemaatla hep birlikte yapıyoruz “dedi.

Espiye ilçe Müftüsü Yavuz Koçak ‘da Esentepe Mahallesinde düzenlenen  sabah kahvaltısına katılarak,mahalle halkı ile teke tek bayramlaşarak ,mahalle halkının bayram sevincine ortak oldu.

Müftü Koçak sabah kahvaltısının hazırlanmasında emeği gecen Cami İmam Hatibi Eşref Bayrak’a,mahalle Muhtarı Çetin Dutal’a ve mahalle halkına teşekkür ederek,bu tür geleneklerin devam etmesini istedi.

Cami cemaatinden Aziz Çınar adlı bir vatandaş ise Bayram namazı diğer namazlar içindeki yerinin ayrı olduğunu ve daha değerli olduğunu belirterek, bu vakitte müminlerle beraber ibadet ettikten sonra sabah kahvaltısında  yer almanın kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Sabah kahvaltısına Espiye ilçe Müftüsü Yavuz Koçak ,mahalle Muhtarı Çetin Dutal,İHL Müdür Yardımcısı Kazım Usta,din görevlileri ,okul öğretmenleri  ve cami cemaati katıldı.(FİKRET BIYIK)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık