DOLAR: 18.6 TL
EURO: 18.4 TL

ERDOĞAN YENi SiSTEMiN iLK LiDERi

4 yıl önce
2.372 kez görüntülendi

ERDOĞAN YENi SiSTEMiN iLK LiDERi
Reklam

Türkiye 13. cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekillerini seçmek için sandık başına gitti.

Seçmenler, Türkiye genelinde kurulan 180 bin 65 sandıkta oylarını kullandı. Seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52,5’ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi ve yeni sistemin ilk başkanı oldu.  CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise oyların yüzde 30,6’sını aldı.

Cumhur İttifakı milletvekili seçimlerinde oyların yüzde 53,6’sını alarak parlamentoda çoğunluğu kazandı. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 34 olarak kaydedildi. 24 Haziran seçimlerinde ittifakın dışında kalması nedeniyle yüzde 10 barajını geçip geçmeyeceği merak edilen HDP yüzde 11,6 oy oranıyla parlamentoya 67 milletvekili soktu. Kesin olmayan sonuçlara göre AKP 293, CHP 146, MHP 50, İYİ Parti 44 milletvekili ile TBMM’de temsil edilecek.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 24 Haziran seçim zaferinin ardından Ankara’da balkon konuşması yaptı.
“Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradedir, milletimizin kendisidir.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şahsıma, ittifakıma ve partime güvenen tüm kardeşlerime, milletime şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı’nın bir diğer kanadı olan MHP’nin Genel Başkanı Sayın Bahçeli’ye ve MHP’nin tüm mensuplarına teşekkür ediyorum. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun sandığa giderek demokratik hakkını kullanan her vatandaşıma teşekkür ediyorum. Yemin töreninin hemen ardından bakanlarımızı, bürokratlarımızı belirleyip programımızı uygulamaya başlayacağız. Hemen yarından itibaren milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için koşturmaya başlıyoruz. Sandıkta bize verdiğiniz güçle ülkemizi 2023 hedeflerine inşallah hep birlikte ulaştıracağız. Milletimizin partimize sandıkta verdiği mesajı da aldık, eksiklerimizi tamamlayacağız.” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık