DOLAR: 17.9 TL
EURO: 18.5 TL

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

1 yıl önce
2.586 kez görüntülendi

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI
Reklam

Espiye’de 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.Tören saat 10.00’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Kaymakamlık, belediye çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Jandarma Komutanlığında görevli J.Uzm.Çvş.Osman Uçarsu yaptı.
Uçarsu konuşmasında; “Bugün 19 Eylül, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bir gündür. Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu, 13 Eylül 1921 de, 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesi de sömürgecilerin maşası olarak Anadolu içlerine kadar ilerleyen, işgalci Yunan Ordusunu Polatlı önlerinde durdurmuş, tarihinin en büyük yenilgisini yaşatarak, onu bozguna uğratmış ve kaçmaya mecbur etmiştir. Sonuç olarak düşman, bir sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Ordusunun 1683 İkinci Viyana Kuşatmasından beri süren geri çekilişine de son vermiştir. Sakarya Meydan Muharebesi Anadolu halkının ölüm-kalım savaşı olmuştur. Bu mücadele kaybedilseydi, Sömürgecilerin Anadoluyu paylaşım planı olan Sevr gerçekleşecek, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hayal olarak kalacaktı. Başkomutan M.Kemal ATATÜRK ve onun kahraman askerleri canlarını ortaya koyarak Anadolu halkına böyle karanlık bir tablo yaşatmadılar. Yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, savaşın seyrini değiştirerek bugünün hür ve bağımsız Türk Devletinin yolunu açmıştır. TBMM si, 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan M.Kemal ATATÜRK’e “Gazilik” unvanı ile “Mareşallik” rütbesini tevcih etmiştir. 19 Eylül; 1919-1922 yıllarında Kurtuluş Savaşı da, 1950 de Korede, 1974 de Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyetinin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda Bölücü terör örgütü ve Hain Fetö terör örgütü yapılanmasıyla mücadele kapsamında vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm Malul Gazilerin Şeref Günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü; bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür.
KAHRAMAN GAZİLER, GAZİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
Sizler, en Büyük Gazi M.Kemal ATATÜRK ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, Şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Şehit ve Gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Vatan savunmasında, Şehit ve Gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, Gazi onurlanmış askerdir. Ülkemiz bugün dünden olduğundan daha fazla, iç ve dış düşmanlarımızın yoğunlaşan tehdidi altındadır. Bilinmelidir ki, Türk halkının azim ve kararı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti i sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir. Vatanın bütünlüğü uğrunda akan kanların hesabının mutlak suretle sorulacağından eminiz.
Konuşmama burada son verirken bilinmesini isterim ki, şehitlik ve gazilik bizim en kutsal değerlerimizdir. Bu özel günde şehitlerimizi rahmetle,gazilerimizi saygı ve şükranla anıyoruz. Bu vatan, Vatan sevgisini evladından üstün tutanların eseridir.dedi. Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından tören,sona erdi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık