DOLAR: 18.6 TL
EURO: 18.3 TL

SOĞUKPINAR KIZILKAYA’DA HEYELAN MEYDANA GELDi

11 ay önce
300 kez görüntülendi

SOĞUKPINAR KIZILKAYA’DA HEYELAN MEYDANA GELDi
Reklam

Espiye ilçesi Soğukpınar Beldesi Kızılkaya madeninde heyelan meydana geldi.Meydana gelen heyelanda Binlerce dönüm yeşil alan doğa ve fındık bahçesi heyelan altında kaldı.
Zehirli maden atıkları türkülere ilham kaynağı olan Gelevera deresi ile Karadeniz’e gittiğini belirten Espiye Şahinyuva Köyü Muhtarı Turan Kuruca, yaptığı açıklamada ,”Biz madenin çıkarılmasına karşı değiliz maden çıkarılsın ancak açık kürüme ile çıkartılması çevreye ve bölgemize zarar veriyor.Galeri sistemi ile çıkarılsın. Madenin posası önlem alınmadan köyümüz tarafına yığıldığı için heyelan oldu, çok sayıda köylümüzün bahçesi ve yeri maden posası altında kalıp zarar gördü.Köylüler olarak olayla ilgili bakanlık yetkililerin bölgede inceleme yapmalarını ve halkımızı bilgilendirmelerini bekliyoruz. Köylüler zararları ile ilgili hukuki yollara baş vuracaklar ve haklarını arayacaklar” dedi.
Görüştüğümüz köylüler, “Milletvekillerimiz ve Valimiz olay yerine gidip araştırma yapmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a tarihi görev düşüyor; maden ruhsatını yeniden incelemeli. Tarih ve doğa harikası Kızılkaya’da yapılan açık kürüme yeraltı su kaynaklarını da yok ediyor. Soğukpınar beldesi ve Yedi Değirmenler Tabiat Parkının su kaynakları da büyük tehlike altında bulunuyor.
Kızılkaya Dağlarındaki çevre katliamını Cumhurbaşkanına şikâyet etmiştik ayrıca konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelmişti.Ancak alınan hiçbir önlem göremedik” dediler.
İsmail Kahraman,Giresun ve Karadeniz de yaşanan sel felaketini unutmayalım.
50 yıl önce bizim çocukluk yıllarım da sağlık ve iş güvenliği olmadan maden galerilerin de çalışan bir çok insanımız genç yaşlarında kanserden öldüler. Köylerimizden nice canlar gitti.
Maden çıkarılacaksa galeri ile çevreye zarar vermeden insan sağlığına önem verilerek çıkartılsın.
Açık kürüme yer altı sularını yok edecek, en önemlisi açık kürüme yüzünden maden dağına çöken duman üzerimize asit yağmuru olarak yağacak.Herkes görevini yapmalı ,İnsan ve çevre sağlığı her şeyin üstünde gelir. Torunlarınızın geleceğine karşı sorumluyuz.Pandemi vebasının da köylerin ne kadar önemli olduğu anlaşıldı.Devlet köylere ve köy hayatına önem vermeye başladı.Çocuklarımızın geleceği için Tarih, doğa, çevre ve köylerimize sahip çıkıp koruyalım” dedi.
Bölge sakini, Araştırmacı Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni İsmail Kahraman’da “Yıllardır ata dede memleketimiz çocukluk yıllarının geçtiği Espiye Soğukpınar Beldesinde bulunan tarihi Kızılkaya Dağlarındaki çevre felaketine dikkat çekmek için araştırmalar yapıp belgeseller çekiyorum. 8 Ekim 2021tarihinde açık kürüme madenciliği yüzünden yaşanan heyelan Şahinyuva Köylülerinin fındık bahçeleri başta olmak üzere doğa ve yeşil alanları yok etti. Şahinyuva köylüleri bölgeye gelerek eylem yaptı olay sosyal medya da büyük tepki çekti.
İkiyıl önce tamda heyelanın yaşandığı bölgede bulunan Kızılkaya Dağları İle ilgili hazırlayıp yayınladığım belgesel İhlas Haber Ajansı tarafından yapılan haber ulusal basında geniş yer bulmuştu.
Milletvekillerimize ve
Giresun Valisine
Tarihi Görev
Tarihe not düşüp zamana noterlik yapan 46 yıllık gazeteci ve belgeselci olarak ve Soğukpınar beldesi Dikmen Köyünden bir vatandaş olarak Giresun Valimiz Enver Ünlü ve milletvekillerimizi bizzat Kızılkaya bölgesinde inceleme yapmaya davet ediyorum. Kızılkaya’da yaşanan heyelan ve çevre felaketini Giresun milletvekillerimiz Cemal Öztürk ve Sabri Öztürk beylerle bizzat görüşüp şikayetlerimi ileteceğim.
Giresun’da geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketi ile ilgili araştırmalar yapıp tarihe not düşme adına çektiğimiz Giresun’da sel felaketinden ders ve ibret alınarak Kızılkaya dağlarındaki açık kürümenin durdurulup galeri usulü maden aramasına geçilmesi için devlet yetkililerin bekliyorum” dedi.
Asit Yağmuru Yağacak
Kahraman,”Bölgede yaşayanlar “Giresun ve Karadeniz’de yaşanan sel felaketini unutmayalım. 50-60 yıl öncesi sağlık ve iş güvenliği tedbirleri alınmadan maden galerilerinde çalışan birçok insan genç yaşlarında akciğer hastalıkları ve kanserden öldüler. Köylerimizden nice canlar gitti. Maden çıkarılacaksa galeri ile çevreye zarar vermeden insan sağlığına önem verilerek çıkartılsın. Açık kürüme yer altı sularını yok edecek en önemlisi açık kürüme yüzünden maden dağına çöken duman üzerimize asit yağmuru olarak yağacak” dedi.
Herkes Görevini Yapmalı
İsmail Kahraman,Günümüzde insan ve çevre sağlığı her şeyin üstünde tutuluyor. Torunlarınızın geleceğine karşı sorumluyuz. Pandemi vebasında köylerin ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Devlet köylere ve köy hayatına önem vermeye başladı. Çocuklarımızın geleceği için Tarih doğa çevre ve köylerimize sahip çıkıp koruyalım” dedi. (YGHS)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık