DOLAR: 18.5 TL
EURO: 17.7 TL

SEPETÇiLiĞi ÖĞRETiYOR

3 ay önce
262 kez görüntülendi

SEPETÇiLiĞi ÖĞRETiYOR
Reklam

Espiye’de sepet ustası Ahmet Yahşi,Halk Eğitim Merkezi’nde sepetçiliği öğretiyor.
Sergide büyük ilgi gören sepet standını inceleyen ilçe kaymakamı Taner Tengir,sepet ustası Ahmet Yahşi’den bilgi aldı.
Avluca köyünde yaşayan Ahmet Yahşi, dededen babaya kalma mesleğini üçüncü kuşak torun olarak sürdürüp 30 yıldır fındık ağacından sepet yaptığını ifade etti.
Mustafa Yahşi,Espiye İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bu el sanatlarını yaşatmak adına kaybolmaya yüz tutan zanaatlar kapsamında bir kaç kez kurs açtırdığını,kursa katılanlara sepet örme işini öğrettiğini kaydetti.
Sepetçilik mesleğini yaşatmak adına Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğreticilik yapan Mustafa Yahşi, “Bu mesleği ben bir gelenek olarak yaşatmaya çalışıyorum. Bu meslek ölmesin diye Espiye Halk Eğitim Merkezi’nde yok olmaya yüz tutmuş meslek olarak usta öğreticilik yapıyorum. Kursiyerler aracılığıyla şimdiye kadar birçok kişiye öğretme imkanım oldu. Buda beni çok mutlu ediyor. İstiyorum ki bu meslek de birçok meslek gibi zamana karşı yok olmasın” dedi.
Köylerden sipariş alan usta, evini de atölye olarak kullanıyor.Öncelikle ormandan seçerek kestiği ham fındık dallarını kapısının önünde temizledikten eve alarak örme işlemini gerçekleştiren Yahşi,köyde ürettiği sepetleri Espiye’de Pazartesi günleri pazar da sattığını ifade etti.
Sepet ustası Ahmet Yahşi’yi tebrik eden Espiye ilçe kaymakamı Taner Tengir,Zanaatkâr kolay yetişmiyor, bir sürü emek, zaman ve tecrübe gerekiyor. O nedenle bunlara sahip çıkıp desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Espiye Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzü böyle zanaatkârı keşfederek kurs açtırıp kıymetlendirdiği ve tanımamıza vesile olduğu için kutluyorum” dedi.(FİKRET BIYIK)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık