DOLAR: 18.6 TL
EURO: 18.3 TL

ÖNAL,”KATLiAMA YiNE EVET” DEDiLER

2 hafta önce
66 kez görüntülendi

ÖNAL,”KATLiAMA YiNE EVET” DEDiLER
Reklam

CHP ESPİYE İL GENEL MECLİS ÜYESİ MÜRSEL ÖNAL RAPORUNUN BAŞINA GELENLERİ DEĞERLENDİRDİ.
Önal,”Yaklaşık 1 yıldır Espiye İlçemizde yarattığı büyük bir çevre felaketi ile halk sağlığı ve 7-8 Km lik heyelan bölgesi ile de halkın can güvenliğini tehdit eden Cengiz Holdinge bağlı Eti Bakır A.Ş hala iktidar ve idare tarafından korunmaya ve kollanmaya devam edilmektedir. Bakır+ Çinko+ Pirit 4.grup maden sahasında çok yüksek kapasite ile çalışan Eti Bakır işletmesi sahada biriktirdiği ağır metallerle karışık Pasayı ve havuzun suyunu doğrudan Kızıldereye vererek Karadeniz’e ulaştırmaktadır. Sık sık derenin Bakır renginde akması çıplak gözle bile bu ağır metal kirliliğinin ispatı olmuştur.En son gerçekleşen heyelanda artık pes dedirtmiştir. Dinamitle gerçekleştirilen patlamalar sonucu civar köylerde binalarda hasarlar meydana gelmiştir. Yine ağır metallerin Karadenize ulaşması ile başta balıklar ve diğer deniz ürünleri üzerinden halk sağlığı çok büyük tehdit altındadır. Tüm bu facialar ve kirlilikler olurken onlarca kez, söz konusu Espiye İlçemizin, Soğukpınar Beldesi, Şahin Yuva ,Çalkaya, Çepniköy, Taflancık, Akköy, Tepeköy ve Dereköyleri etkisi altına alan bu facia ,bölgede yapılan basın toplantıları ve canlı yayınlarla sosyal medya üzerinden İl Genel Meclisi CHP Grubu ve Espiye İlçe örgütümüz tarafından kamuoyu ile paylaşılmış ve basında yer bulmuş, başta Giresun Valiliği, Espiye Kaymakamlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz de göreve davet edilmiştir.
Bu arada Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır AŞ. boş durmamış, kapasite artışı ve ilave depolama ,ilave cevher zenginleştirme tesisine ait yeni bir ÇED için Bakanlığa başvurmuştur. Buna karşılık İl Genel Meclisinde CHP Grubu adına Eti Bakır AŞ adına verdiğim sözlü önerge üzerine meclisimizde istisnai olan bir destekle diğer meclis üyesi arkadaşlarımız tarafından yazılı önergeye çevrilerek, benim de üyesi olduğum Tarım ve Orman Komisyonuna havale edilmiş ve 06.06.2022 tarihli hazırlanan, içinde maden şirketinin Doğaya,çevreye ve bölge insanlarına verdiği ve gelecekte vereceği zararları en ince ayrıntısına kadar ortaya koyan müthiş bir rapor, iktidarı ve muhalefeti ile yani AKP,CHP ve MHP oyları ile yani oy birliği ile kabul edilmiştir. Aynı zamanda İl Genel Meclisinin dolayısı ile İl Özel İdaresinin görüşü olarak ilgili Bakanlığı bildirilmiştir.
Tabi ki dananın kuyruğu bundan sonra koptu. Eylül ayı toplantımızda bizim de emek verip övgüyle kamuoyuyla paylaştığımız bu komisyon raporu ,İl Genel Meclisi tarihinde hiç rastlanmayan bir tarzda ,yani yeniden değerlendirilmesi talebi ile idare tarafından dikte edilen etliye, sütlüye dokunmayan bir rapor olarak, Bakanlıktaki ÇED sürecini şirket lehine sonuçlandıracak şekilde İl Genel Meclisinde yeniden oylanarak oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Meclisin AKP’li ve MHP’li üyelerinin özgür iradelerine ipotek konulmasına izin verdikleri bu oylamada, başta Tarım Orman Komisyonu üyesi Mehmet YILMAZ ve diğer CHP Grubu üyeleri ile birlikte AKP Espiye Meclis üyesi Hayrettin Öztürk’te ret oyu kullanmışlardır. Giresun ve özellikle Espiye halkına önemle duyurulur” dedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık