DOLAR: 18.6 TL
EURO: 18.3 TL

MÜTEDEYYİN TÜKENİŞLER !

5 yıl önce
550 kez görüntülendi

MÜTEDEYYİN TÜKENİŞLER !
Reklam

Türk Dil Kurumu, mütedeyyin kavramını, dini değerlere bağlı, inancı  güçlü kimse diye tanımlar. Son günlere dair örnekler üzerinden,  mütedeyyin olaylara bir bakalım istedim.

İlki, Pamukkale  Üniversitesi rektörü. Belli ki mütedeyyin bir profesör. İcraatlarından  biri  öğretmen eşini üniversitede enstitü sekreteri yapmak. Malum  basın  hemen bunu manşetlere çekti. Bu mütedeyyin hoca, “Daha önceki rektörler de böyle yaptı”  diyerek savunuyor kendini. Tepki çekeceğini bile bile neden böyle yaptı dersiniz? Evinde her gün görebildiği eşine daha yakın olabilmek için değil,  herhalde!  Niyet okumanın  ötesinde  diyorum ki bunun ardında  dünyalık hırsından  başka ne olabilir! Eşini onure etmenin yolunu ona makam ve daha çok devlet maaşı ikram etmede bulan biri, mütedeyyin değerlerin neresinde duruyor olabilir?  “Rabbenâ,  hep bana” anlayışında, rızkın Allah’dan  geldiğini unutan,  dünyalık biriktirme derdine düşen bir mütedeyyin! Gazeteciler  bu olayı bir  sayın  mütedeyyin  bakana soruyorlar, o da özetle  “şık bulmadım” diyor. Kim diyor?  Göreve  geldiğinden bu yana yolu kendisiyle çakışan hemşehrilerini “ yüksek liyakatları”  sebebiyle daire  başkanı, genel müdür yapmada  sınır tanımayan  bir sayın bakan!

İkincisi, sanatçı Mustafa Ceceli. Ki kendisi,  defalarca  umre yapmış, hacı olmuş, televizyonlara çıkıp ilahiler ve ezanlar okumuş, mütedeyyin sofraların/cemaatlerin baş tâcı olmuş, albümlerini mütedeyyin gençlere şakır şakır satmış biri… Şimdilerde ise, sosyetik güzelde aşkı bulduğunu  söyleyerek  magazin basınının diline düşen,  eşini aldatan,  boşayan,  başka erkeklerin gözdesi sosyetik güzelle evlenme kararı  alan biri.  Güdümlü magazin  basınının  mütedeyyin bir insanın bile neler yapabileceğini, ne hale geldiğini, gelebileceğini bas bas bağırmak, olup bitenleri normalmiş gibi gösterme çabası da işin cabası!

Bir başka  örnek; Tv8’de sahur programı konuğu ilahiyatçı prof. Cevat Akşit hocamın skandal sözleri “O hayızlı kadınlar da biz-oruç- tutmuyoruz diye sokakta bir şey yiyemezler. Dayak yerler haa bak. Dinen dayak yerler. Gizli yesinler…” Merhamet dinine atılan iftiraya bakar mısınız? Peygamberimiz, oruç  tutmayan  kimi  dövdürmüş  bilmem ama Cevat hocamın oruç tutmayanları  dövdürmek  için büyük bir ordu kurması gerekecek! Zorla yaptırılan ibadetin Allah katında zerre öneminin olmadığını, insanı dininden  edeceğini idrak edememek,  birilerinin  dini yorumlarını ve  insanları dövmeyi din sanmak! Ne acı!

Kendini ve mütedeyyin değerleri harcayan, tüketenlere karşı yapmamız gereken, gerçek mütedeyyinleri yüreklerimizde manşete çekmek…

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık