DOLAR: 18.5 TL
EURO: 18.1 TL

MUHTARIN DEFİN YASAĞINA,KAYMAKAMLIK EL KOYDU

4 yıl önce
476 kez görüntülendi

MUHTARIN DEFİN YASAĞINA,KAYMAKAMLIK EL KOYDU
Reklam

Evinin bahçesine defnedilen Fatma Çoruh 10 gün sonra İbrahimşıh mezarlığına eşinin yanına defnedildi.

Espiye ilçesine bağlı İbrahimşeyh köyünde muhtarlık, köy nüfusuna kayıtlı olmayan kişilerin vefatları halinde köydeki mezarlık alanına definlerine yasak getirdi. İstanbul’da vefat eden Fatma Çoruh’un (86) cenazesi, bu yasak nedeniyle köy mezarlığında eşinin mezarının yanında toprağa verilemeyince, evinin bahçesine gömüldü.

Haber Espiye Com olarak Kaymakamlığa durumu izah ettik ve bunun üzerine 10 gün sonraevinin önünden mezardan çıkarılan yaşlı kadının cenazesi, köy mezarlığında eşinin yanında toprağa verildi .Kaymakamlığımızın duyarlılığı sayesinde yanlıştan dönüldü.
Kürtün ilçesi Beytarla köyü nüfusuna kayıtlı olan, ancak doğduğu Espiye ilçesine bağlı İbrahimşeyh köyünde yaşayan Fatma Çoruh, bir süre önce tedavi için İstanbul’a götürüldü. Sağlık sorunları yaşayan yaşlı kadın, tedavi gördüğü hastanede 11 gün önce hayatını kaybetti. Çocukları, vasiyetleri üzerine annelerinin cenazesini, İbrahimşeyh köyünde yıllar önce vefat eden ve köy mezarlığında toprağa verilen eşi Muharrem Çoruh’un yanına defnetmek istediler. Cenaze ile köye gelen aile, duydukları kararla şoke oldu.İbrahimşeyh köyünün Muhtarı Şinasi Dursun, aile bireylerine ‘İkametgahı köyde olmayanlar köy mezarlığına gömülemez’ kararı aldıklarını hatırlatarak define izin veremeyeceklerini bildirdi. Girişimlerden sonuç alamayan aile, Fatma Çoruh’un cenazesini köydeki evlerinin bahçesine defnettiler.
MEZARLIK ARAZİSİNİN BÜYÜK KISMINI
MERHUMENİN ATALARI BAĞIŞLAMIŞ
Bu yaşananları haketmediğini söyleyen aile bireyleri mezarlık arazisinin büyük bir kısmını Fatma Çoruh’un ataları tarafından (Yavupoğlu Sülalesi) mezarlığa bağışlamıştır,Bu aile 150-200 yıldır bu köyde yaşamıştır ve yaşamaktadır.Muhtarın bu uygulamasının savunulur tarafı yok dediler. Daha sonra resmi yerlere başvurduk. Validen, belediyeden, Kaymakamdan destek geldi. Annemin vasiyeti vardı. Vasiyeti 10 gün sonra yerine geldi dediler.
Geçde olsa bu yanlışlıktan dönülmesinin memnuniyet verici olduğunu dile getiren aile ve köy sakinleri ile bir kısım ihtiyar heyeti mensubuna karşılık Muhtar Şinasi Dursun açıklamadan kaçınırken ,ihtiyar heyetinden bazıları uygulamayı savundular.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık