DOLAR: 18.6 TL
EURO: 18.4 TL

MÜFTÜ KOÇAK BERAT GECESİ’Nİ DEĞERLENDİRELİM

5 yıl önce
231 kez görüntülendi

MÜFTÜ KOÇAK BERAT GECESİ’Nİ DEĞERLENDİRELİM
Reklam

Espiye ilçe Müftüsü Yavuz Koçak ,” Berat Gecesi Allah’ın rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol tecelli ettiği bir gece olduğunu belirterek,bu geceyi en güzel bir şekilde değerlendirelim” dedi.

BERAT veya BERAET:sözlük yönüyle, azat Olmak, arınmak, suçtan, hastalıktan ve günahtan kurtuluş manalarına gelmektedir. Bu mübarek gecede yaratılmışların en üstünü olarak yaratılan insanın, bilhassa insanlığın en mükemmeli olma durumunda olan Müslüman’ın yapacağı bazı güzel işler ve samimiyetle kulluğunu ilan ettiğini gösteren ihlaslı ibadet, TEVBE, İSTİĞFAR ve DUALAR sayesinde günahlardan, suçtan, ceza’dan, sıkıntılardan, olumsuzluklardan, huzursuzluktan, buhranlardan ve neti­cede CEHENNEM ‘den kurtulabilecekleri kuvvetle ümit edilmektedir. Bunun için bu gece BERAT adını almıştır.

Sonsuz merhamet sahibi olan Yüce Allah, sevdiği ve yüce şereflerle şereflendirdiği ku­lunu başıboş bırakmamıştır. Yüce ALLAH (c.c) insanlığın imdadına gönderdiği 124 veya 224 bin Peygamber, kitaplar ve sayısız yol gösterici mürşitler, mücedditler, müçtehitler ve alimlerle insanı dünya ve Ahirette saadet ve huzura sevk etmeyi gaye edinmiştir. İşte yolunu şaşıran ve Hak’ tan ayrılan insanların kendisine gelmesi için sayısız fırsatların yanında bu mübarek gün ve geceleri özellikle bir CAN simidi olarak kulunun önüne koymuştur.

Bize düşen tek şey, kendi kendimizi her zaman bilhassa bu gecelerde hesaba çekmek olacaktır. Ben “Ümmetlerin en hayırlısı olarak” gönderilen bir şerefli ümmet olmam cihetiyle görevimi tam bilmekte miyim? … Yüce dinimin benim faydam için emrettiği emirlere veya yasaklara karşı durumum nedir? Beni çok seven Rabbimi ve onun sevgili habibini gerçekten seviyor muyum? Diye kendimizi ciddi bir hesa­ba çekmeliyiz.. Bu gece de BERAT alıp, suçtan ve cezadan kurtulmak istiyorsak, bizi perişan edip, dünyamızı dahi Cehennemi bir hayata çeviren İslam dışı, ahlak dışı her şeyi, her olumsuzluğu terketmeliyiz. Bu iş için de en uygun Ortam’ın bu gibi gün ve geceler olduğunu bilmeliyiz.

Zira BERAT gecesi Allah’ ın rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol tecelli ettiği bir gecedir. Sevgili peygemberimiz (s.a.v.) hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyorlar :

“Şaban ayının 15′ inci gecesi oldu mu, onu ibadet ve taatla geçirin, gündü­zün de oruç tutun. Zira A1lah-u Teala, o gecenin gurup (güneşin batışında) dünya semasına rahmetle tecelli eder ve şöyle buyurur : “Yok mu istiğfar eden, yok mu günahlarının bağışlanmasını isteyen onu mağfiret edeyim. Yok mu maddi-ma’nevi hastalığa mübtela olan ona afiyet bahşedeyim,şifa vereyim.yok mu rızık isteyen ona rızık vereyimYok mu tevbe eden, tevbesini kabul edeyim. Yok mu şunu isteyen, bunu isteyen, diyerek ta sabaha (şafak sökünceye) kadar devam eder.” (1)

Başka bir hadis-i şerif’te ise şöyle buyurulmaktadır :

“Allah-u Azimuşşan Şaban ayının yarısı gecesinde dünya semasına lütufla tecelli edip Beni Kelp kabilesinin koyunlarındaki kılların sayısından daha çok kimsenin günahlarını mağfiret eder.’’(2)

Yani bu gece’de yapılacak samimi ve şartlarını haiz NASUH bir TEVBE; günahlar ne kadar çok olursa olsun kulun beratına sebep olabilir. Yeter ki samimi olarak sağanak sağanak yağan rahmete, mağfirete koşalım… Kusurlarımızı itiraf ederek rabbimizin sonsuz RAHMETİNE ehil olmaya çalışalım…

Yalnız mühim bir nokta vardır ki, bu kıymetli vakitleri, gaflet içinde geçirenler bu bolluktan, bu karlı ticaretten nasiplerini alamazlar.

Çeşme durmadan aksa bile bardak kendi kendine dolmayacağı gibi, ilahi feyiz ve bereketler ne kadar bol yağarsa yağsın biz gönlümüzü açmasak, onlardan istifade edemeyiz.

Yüce peygamberimiz, bu gece de bile tevbe etmeyip günah ve hatalarına devam edenlerin, bilhassa şu kimselerin BERAT Gecesi’nin rahmet sağanağından istifade edemeyeceğini haber vermiştir.

a) Müslümanlara karşı devamlı kin ve düşmanlık taşıyanlar.

b) Ana ve babasına isyan edenler.

c) Başkalarına zulüm ve haksızlık edenler.

d)Hayat ve ihtişamlarıyla mağrur olup, kulluğunu unutanlar.

e)İçkiye devam edenler.

f)Faiz ve zinaya ısrarla devam edenler.(3)

Berat gecesine has beş özellik vardır:

1-Her mühim iş, ogece tefrik(ayırt) edilir.(4)

2-O geceki ibadetin fazileti büyüktür.

3-Rahmeti ilahiye sağanak halinde yağar.

4-Mağfiret gecesidir.

5-O gece Resulullah (s.a.v.)’in şefaat hakkının tamamı verilmiştir.

Peygamber (s.a.v.) o gece şu duayı yapmıştır:

“ Allah’ım! Azabından affına gazabından rızana sığınıyorum senden yine sana iltica ediyorum. Şanın yücedir. sana yaptığım medh-ü senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum sana gereği gibi hamd edemiyorum”.(5)

Bizlerde aynı dua ile beraber şu duayı yapalım:

“Allah’ım! Eğer benim ismimi kötülerin kayıt defteri arasına kötü olarak yazdıysan onu sil ve beni iyilerin arasına geçir. Eğer adımı iyilerin kayıt defteri arasına iyi olarak yazdıysan onu hiç bozma. Çünkü sen yüce kitabın Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyorsun: “Allah dilediğinin yazısını siler, dilediğinin de hiç bozmaz. Çünkü ana kitap (Levh-i Mahfuz) O’nun yüce katındadır”.(6)

10 Mayıs Çarşamba’yı,11 Mayıs Perşembeye bağlayan gece, Şaban ayının 15.gecesi olan Mübarek BERAT gecesidir.

Mübarek BERAT KANDİLİ’nin cümlemizin ve alem-i İslam’ın mağfiretine, iki cihan saadetine, günahlardan, cezadan ve cehennem azabından BERAT etmemize vesile olmasını yüce rabbimden niyaz eder, kandilinizi tebrik ederim.

Yavuz KOÇAK

Espiye İlçe Müftüsü

1- Et-Terhib ve’t -Terğib, c.,2, s.,119.

2- Et- Tac, c.,2, s.,93.

3- Et-Terhib ve’t -Terğib, c.,2, s.,239.

4- Duhan, 44/1-6.

5- Et-Terhib ve’t -Terğib, c.,2, s.,119.

6- Ra’d, 13/39.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık