DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.4 TL

Metal Yorgunu Din Görevlileri!..

5 yıl önce
648 kez görüntülendi

Metal Yorgunu Din Görevlileri!..
Reklam

Metal yorgunluğu; günümüzde siyaset ve bürokraside yıllardır yaşanan ve bilinen fakat ismi yeni konulan kronikleşmiş bir personel hastalığının adı… Patent hakkı; Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyelerde ve parti teşkilatlarında Metal Yorgunluğundan bahisle hızlı bir yenilenme başlattı.
Peki, siyasette görülen metal yorgunluğu diyanet camiasında bulunmuyor mu?
Bulunmaması mümkün değil. Ancak 120 binin üzerinde bir personel kadrosuna sahip Diyanetteki metal yorgunlarını nasıl yenilenecek?
Eski Başkan Mehmet Görmez Hocamız “Biz ne kadar örnek olabiliyoruz? Çevremize, cemaatimize, insanlara ne kadar örnek olabiliyoruz, bunun üzerinde durmalıyız. Mihrabın ruhunu evlere, minberin ruhunu gönüllere taşımalıyız. Bunun için de örnek olmalıyız” dedi ve gitti.
Yeni Başkan Ali Erbaş Hocamız geldi, bakalım örnek din görevlilerinin yetişmesi ve yerleştirilmesi hususunda nasıl bir adım atacak ve neler yapabilecek?
***
Camilerde imam-hatip ve müezzin kadrosunda görevli “din görevlileri”; sadece namaz kıldırma, ezan okuma ve cenaze defin memurları gibi görülmemeli.
Din görevlileri, doğumdan ölüme kadar hayatımızın hemen her safhasında, düğünlerimizde, hastalık hallerinde ve cenazelerimizde, her an yanı başımızda hazır ve nazır bir yardımcı, bir danışman, bir eğitimci olarak görülmeli. Ve de öyle yetiştirilmeli ve olmalı.
***
Cemaatiyle kucaklaşamayan, hizmet aşkı olmayan, vaaz ve hutbelerde cemaate anlattıklarını nefislerinde yaşamayan, cemaatini tanımayan ve tanımak dahi istemeyen, ölüm ve hastalık hallerinde, dert ve sıkıntı zamanlarında, düğün ve sair meşru cemiyetlerinde cemaatinin yanında olmayan görevlilerin cemaatine faydalı olması mümkün değildir.
Bu vasıfları taşımayan camilerde görevli memurlar başka sahalarda istihdam edilmelidir.
***
Din görevlisi mi, camide görevli biri mi?
Cami ve cemaatini, Müslüman’ın derdini dert edinmeyen cami görevlisine din görevlisi denir mi?
***
Camiler ve Din Görevlileri Haftası!..
Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanıyor.
Camiler haftası, söylem ve sloganlardan ziyade hiç değilse geçmiş yıllara nazaran her yıl iz bırakacak bir eyleme dönüşmeli. Bir farkındalık oluşturulmalı.
***
Bu yılın farklılığı; Edirne’de Selimiye ve Ankara Külliye’de Millet Camii gibi her vilayete bir selâtin camii, bir Millet Camii kazandırmak olmalıdır.
Camiler sadece namaz kılınan, ibadet edilen mekânlar değildir… Camiler aynı zamanda İslâm’ın, Müslümanlığın, İslâm beldesinin alâmetifarikasıdır.
Mimar Sinan Edirne’de Selimiye’yi inşa ederken, o günün şartlarında sadece Müslümanlara namaz kılacakları bir mekân yapmayı mı düşünmüştür?
İstanbul’da Çamlıca Camii, Rize’de Kıble Dağı Camii; sadece namaz kılınacak bir ibadethane olarak mı inşa edilmiştir?
***
“Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor.” (Nisâ, 58)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık