DOLAR: 16.3 TL
EURO: 17.4 TL

KADEMELi NORMALLEŞME BAŞLADI

1 yıl önce
237 kez görüntülendi

KADEMELi NORMALLEŞME BAŞLADI
Reklam

1 Haziran’a kadar sürecek kademeli normalleşmede 65 yaş üstü olan ve iki doz aşısını yaptıranlar kısıtlama olmayan gün ve saatlerde şehirlerarası seyahat yapabilecek.
Sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi ve Pazar günleri devam edecek. Kısıtlama saatleri hafta içi saat 21’de başlayacak. Kamu kurumlarında esnek çalışma sürecek mesai saatleri 10-16 arasında olacak.
İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile başlayan 1 Haziran tarihine kadar sürecek olan kademeli normalleşme ile ilgili bir genelge yayınladı. Genelgeye göre iki doz aşısını yaptıran 65 yaş üstüne uygulanan sehayat kısıtlaması kaldırıldı. Buna göre iki doz aşısını yaptıran 65 yaş üstü vatandaşlar kısıtlama saatleri ile kısıtlama günleri haricinde şehirler arası seyahat yapabilecekler. Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklar.
1 Haziran’a kadar sürecek kademeli normalleşmede sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi saat 21’de başlayacak. Hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri ile tam gün kısıtlama olacak. Alışveriş merkezleri (AVM) ler hafta içi saat 10-20 arası açık olacak, hafta sonları ise kapalı tutulacak. Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi); Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir.

KAPALI OLACAK İŞ YERLERİ
17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecektir. – Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,- Sinema salonları,- Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, – İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,- Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,- Hamam, sauna ve masaj salonları,- Lunaparklar ve tematik parklar. Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

TUHAFİYE, BERBER VE KUAFÖRLER HAFTA İÇİ AÇIK OLACAK
Yukarıda sayılan işyerleri dışında kalan ve tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri;- Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık