DOLAR: 18.5 TL
EURO: 17.7 TL

ISIRGAN OTU EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

4 yıl önce
531 kez görüntülendi

ISIRGAN OTU EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR
Reklam

Espiye ilçesi Akkaya Köyünde Üretilen Isırgan Otu ekonomiye kazandırılıyor.

Espiyeli Kadınlar tarafından üretilen ısırgan otu çeşitli ürünlerle değerlendirilmeye başlandı.
Akkaya köyü Muhtarı Fahrettin Kılıç,” Isırgan Otu, artık ekonomiye kazandırılıyor. İnsan sağlığına olan binbir çeşit faydasıyla bilinen ısırgan Otu, artık Türk ekonomisine de katkı sağlıyor. Sekiz kişi ısırgan üretiminde çalışıyor, hediyelik ısırgan otundan üretime başladık.

Ürünlerimizin fiyatları 20 TL ile 250 TL arasındadır.Isırgan otun dan kazak ,çorap, bere , şal, dizlik , bileklik her türlü siparişe göre üretim yapıyoruz”dedi.
Karadeniz Bölge’sinde özellikle fındık bahçelerinde ve diğer tarlalarda yabancı ot olarak bulunan ısırgan bitkisinin, kimyasal yollarla imha edilmesi istenmediğinden, Akkaya Köyünde yaşayan bayanlar organize edilerek ısırgan bitkisi toplatıldı. Toplanan ısırganlardan da katma değeri yüksek ürünler elde edilmeye başlandığını ifade eden Köy Muhtarı Kılıç,Akkaya Köyü’nün kadınları ısırgan otu liflerinden iplik elde ederek çorap ve süs eşyaları örmeyi başardı. Köyün kadınları kendilerine destek verilmesi halinde ısırgan otu tekstilinin yöre ekonomisine önemli katkı sağladığını söyledi.
Elmas Kılıç , “Isırganın biz sadece yemeğini yapmasını biliyorduk. Sonra bir duyum aldık ki ısırgan ipliğinden yapılan ürünler çok para ediyormuş. Bunun üzerine bizim arazilerde de çok ısırgan olduğu için mahalleden 8 arkadaşla bu işe başladık. Topladığımız ısırganları bir çok defa deneme yanılma yöntemiyle liflerini ayırıp iplik yapmayı başardık. İlk denememizde de çorap bileklik, atkı gibi bir çok ürün elde etmeyi başardık. Şimdi destek bekleyerek bunu ekonomiye dönüştürmek istiyoruz.Yetkililerden bir proje yaparak destek vermelerini bekliyoruz” diye konuştu.(FİKRET BIYIK)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık