DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.4 TL

İ.H.LİSESİNİN BELGESELİ YAPILDI

3 yıl önce
567 kez görüntülendi

İ.H.LİSESİNİN BELGESELİ YAPILDI
Reklam

12 Eylül 1980 ’de temeli atılan Espiye İ.H.Lisesinin 40 yıl sonra belgeseli yapıldı.

Espiye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 24 yıl müdürlük yapan Hikmet İlhami Temel, yaşadığı Amerika’dan gelerek okulunun belgeselini çekti. Müdür Temel’in iki yılda çektiği okulunun belgesi (galası) yapıldı.
71 dakikalık belgesel de okulun kurulduğu günden bu güne kadar okulda görev yapan müdürler, okuldan mezun olan öğrenciler okulda yaşadıkları zor günlerini dile getirdiler.

AK Parti Giresun Milletvekilleri,Sabri Öztürk,Kadir Aydın ve Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere birer konuşma yaparak,İmam Hatip Liselerinin geçmiş yıllarda yaşadığı sıkıntıları dile getirdiler.
Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Porf.Dr. Serkan Soylu,Espiye İHL Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Karadere’ye plaket takdim ederek, belgeselle ilgili çok olumlu düşünceler içeren bir konuşma yaptı.
Espiye Anadolu İ.H .Lisesi konferans salonunda yapılan belgeselin galasına,AK Parti Giresun Milletvekilleri,Sabri Öztürk,Kadir Aydın,eski AK Partisi Millet Vekili Musa Uzunkaya, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Yağlıdere belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu,Soğukpınar belediye Başkanı Özcan Özdemir,Duroğlu Belediye Başkanı Murat Kılıçarslan,Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah Önal,Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Serkan Soylu,Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Porf.Dr. Mehmet Dukaya, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Nazmi Bük, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ertuğrul Tosunoğlu,İl Milli Eğitim Şube Müdürü Kemal Kayış, Espiye İGM Üyeleri, Şenay Doma,Hayrettin Öztürk , Yağlıdere İGM üyeleri Fikret Karaslan,Ömer Bayram, siyasi parti temsilcileri, okuldan mezun olan öğrenciler,davetliler ile vatandaşlar katıldı.
Temel:Belgeseli yapmak idealimdi:
Espiye İHL eski Müdürü H.İlhami Temel,Türkiye’de emekli olup yurtdışına çıktıktan sonra memleketi ve görev yaptığı okulla ilişkisini kesmediğini, “Bu belgeseli yapmak idealimdi. 30 yıllık görev süremin 26’sını burada geçirdim. Bu okuldan ekmek yedim. Bu okula borçlu olduğumu düşünüyorum” şeklinde konuştu.
İmam Hatip “neslinin tarihini bilmesi, geçmişini öğrenmesi gerektiğini belirten Temel, “Eğer tarihini bilmezse imam hatip nesli sıkıntıdadır” dedi. Temel,geceye katılanlara ve belgeselin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.
71 dakikalık belgeselin senaryo, yapım ve yönetmenliğini İlhami Temel’in üstlendiği Espiye İmam Hatip Lisesi Belgeseline yetkililer,davetliler ile vatandaşlar büyük ilgi gösterdiler.
Gala sonrası okulun yapımında ve bu günlere kadar gelmesinde emeği geçenlere davetliler tarafından plaket takdim edildi.
Espiye İmam Hatip Lisesi’nin ilginç bir hikayesi de bulunuyor. Okulun 12 Eylül 1980 tarihinde dinamitle patlatılıp temeli atılmak üzere kararlaştırılır ancak tören günü geldiğinde darbe olur. Yolda temeli atmaya gidenleri jandarma durdurur. “Nereye gidiyorsunuz, darbe oldu. Hemen evinize dönün” cevabını alır vatandaşlar. Ama vazgeçmezler, aralarından bir hacı amca jandarmaya karşılık verir: “Biz öyle karar ettük.” O tarihte dinamitle patlatılmaz ama okulun temeli atılır ve iki yıl sonra da eğitime başlar.

(Fikret BIYIK)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık