DOLAR: 13.7 TL
EURO: 15.5 TL

FiLYASYON EKiBi 24 SAAT ÇALIŞIYOR

10 ay önce
160 kez görüntülendi

FiLYASYON EKiBi 24 SAAT ÇALIŞIYOR
Reklam

Espiye ‘de Koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında hastalığa yakalananların temasta bulunduğu kişilere ulaşan filyasyon ekibi, çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.
Espiye İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 5 ekip Mart ayından bu yana her gün büyük bir titizlikle Filyasyon çalışmasını yürütüyorlar.Espiye İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde 5 ekip de görev yapan hekim, hemşire, ebe, sağlık memuru, çevre sağlığı teknisyeni, şoför ve diğer branşlardaki Sağlık Müdürlüğü çalışanlarından oluşan filyasyon görevlileri, her sabah birimlerine bildirilen Kovit-19 testi sonuçlarını değerlendirildikten sonra ziyaret edilecek, kayıt altına alınacak, gerekli sağlık tedbirlerini anlatmak ve hasta temaslılarını tespit etmek üzere koruyucu kıyafetlerini giyip sahaya çıkıyorlar.
İşlerini büyük bir titizlikle yapan filyasyon ekibi, Kovid-19 testi pozitif çıkan kişilerin verdiği bilgilerden yola çıkarak bu hastaların temas ettiği kişileri ilk etapta Cep Telefonları ile arayarak irtibata geçiyor. Adres bilgileri netleştirilen şüpheli temaslılar evlerinde tek tek gün boyu 24 saatlik sürede büyük bir titizlikle ziyaret ediliyor.
Tüm gün çalışmalarını sürdüren ekipler, temaslı şüpheli vakaların numune alımının sağlanması için 112, ekipleri, bağlı bulundukları Aile Hekimlikleri ile işbirliği içerisinde vatandaşlardan numune alınma çalışmalarını titizlikle yürütüyorlar.
Gün sonu gelen testlerin sonuçlarına göre temaslı kişilerle irtibata geçen filyasyon ekibi, gece de belirlenen adreslere gidiyor, hastalıkla ilgili gerekli bilgilendirmeleri yaparak bu kişilerin izolasyonda kalmasını sağlıyor.
İlçeye bağlı Mahalle ve köylerde 85 yaş üzeri aşılama yapılmaya başlandığını belirten Espiye ilçe Sağlık Müdürü Muammer Tuğrul Yıldırım,“Filyasyon ekibleri, Kovid-19 ile mücadelede önemli bir görev üstlenmektedir. Sağlık çalışanlarımız 7 gün 24 saat, hafta sonu,gece, gündüz, bayram, tatil demeden fedakarca çalışıyor.
Vatandaşlarımızın da kontrollü sosyal hayat dediğimiz bu döneme uyumlarıyla birlikte bu işin üstesinden geleceğimizi düşünüyoruz.
Filyasyon ekiplerimiz elde ettikleri doğru bilgiler ile doğru kişiyi izole ettikleri zaman birçok insanın hastalığa yakalanmasının da önüne geçilmekte, hatta bulaş olduktan sonra kaybedeceğimiz hayatların da önüne geçilmesine imkan sağlamaktadır.
Hastalığın kontrol altına alınması konusunda sadece sağlıkçalışanlarının çabasının yeterli olmayacağını, tüm vatandaşlarımızın bilincinde olması gerekir. Özellikle Pozitif vakaların sağlık çalışanlarına vereceği doğru bilgiler başarıya ulaşmamızı sağlayacaktır.
Tüm vatandaşlarımızı sosyal mesafeye kuralına uymaya, maske takmaya, temizlik kurallarına uymaya ve Filyasyon Ekiplerimize gerekli desteği vermeye davet ediyoruz” dedi.(FİKRET BIYIK)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık