DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.4 TL

EYNESİL YÖRESİNDEN ATMA TÜRKÜLER (1)

1 yıl önce
1.366 kez görüntülendi

Resim bulunamadı
Reklam

Bu yazıda, Eynesil yöresinden bazı atma türküleri aktaracağız. Konu türkü olunca, metnin anlaşılmasından öte hissedilmesi adına duyguyu, öznelliği de ister isteme ön plana çıkarmak durumundayız.
Giresun’un en doğusunda, denizin yaşama sevinci veren kokusunun çayın kokusuna karıştığı, gün batımının cennetten bir manzara sunduğu heybetli Dizgine’sini ardına almış, Kayasis, Aksu, Barak gibi daha nice güzel yayla ve obalarında koyun yünüyle asırlık çamların kokusunun buluştuğu, “burcu burcu koktuğu”, Rus işgalcilere karşı bağrından direnen yiğitler çıkarmış, ta İzmir’e, Afyon’a, Dumlupınar’a kahramanlar yetiştirip yollamış şirin bir kıyı ilçesidir
Eynesil…
Şairleriyle, şiirleriyle, derdini, özlemini, öfkesini arz etmiş, türküleriyle tüm bireysel ve toplumsal sorunları nakış nakış, ilmik ilmik işlemiş, gönlü ve fikri zengin insanların hep var olduğu bir yerdir
Eynesil…
Türküler bir memleketin her şeyidir…
Türküler, bir yerin sosyokültürel yapısını anlatmada o kadar samimidir ki, herhalde başka kılavuza gerek kalmaz, türkülere bakıldığında. Geçmişte Eynesil yöresinden onlarca atma türkü derlemiştik. Bunların bir kısmını Eynesil Tarihi ve Kültürü adlı kitabımızda (2017) yayınladık. Kitapta yer alan atma türkülerde Eynesil’den ve Ören beldesinden pek çok kişinin katkıları oldu (Akif Keskin, Şükrü Çoban, Hayri Palak ve daha birçok isme bu konuda tekrar teşekkür ediyorum).
Bu yazıda aktaracağımız atma türküler ise, yukarıda andığımız kitapta yer almamış olanlardır. Eynesilli şair, söz yazarı Sayın Sezgin Alemdar’dan derlediğimiz bu atma türkülerin kaybolmaması, unutulmaması için yazıya dökmeyi düşündük. Alemdar bu türküleri, aile büyüklerinden duymuş ve bize nakletmiştir:

Ah dere gumlu dere
Bulanık akıyosun
Gözlerimin içine
Ne dertli bakıyosun

Dere gumsuz olur mu?
Göl balıksız olur mu?
İki günlük dünyada
Adam yarsız olur mu?

Zabahtan gakacaksın
Atişi yakacaksın
Evin penceresi yok
Nereden bakacaksın?

Gözlerini sevdiğim
Ne gurnazsın ne gurnaz…
Ben dedim öpeceğim
Sen dedin olmaz olmaz!

Gaşta geçi yayılır
Kekülleri sayılır
Çıkma gelin gapıya
Seni gören bayılır.

Bu dünya yalanımış
Ayrılan yanarımış
Şahanın yuvasına
Kepelek gonarımış.

(Devamı haftaya)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık