DOLAR: 17.9 TL
EURO: 18.4 TL

ÇPL’YE MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROGRAMI AÇILDI

5 yıl önce
458 kez görüntülendi

ÇPL’YE MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROGRAMI AÇILDI
Reklam

Espiye 75. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesinde Mesleki Eğitim Merkezi Programı açıldığı bildirildi.

Okul Müdürü Deniz ALDEMİR:”İş ahlakı ve meslek etiğine haiz, milli ve manevi değerlerini benimsemiş, evrensel değerlere saygılı bireyleri yetiştirme gayretinde olduğumuz okulumuz bünyesinde; Anadolu Programı ve Anadolu Meslek Programının ( Adalet Alanı, Hasta ve Yaşlı Bakım Hizmetleri Alanı) yanında 2017/2018 Eğitim Öğretim yılında itibaren, ilçemiz açısından da bir kazanım olan Mesleki Eğitim Merkezi Programı açılmış bulunmaktadır” dedi.

Mesleki ve teknik eğitimde yapılan düzenlemelere göre; Mesleki eğitim merkezlerine çırak öğrenci kaydı yapılmasının yanında, TEOG sınavı sonucuna göre de öğrenci alınacağını da belirten Müdür Deniz Aldemir, “Öğrenciler her ders yılı sonunda beceri sınavına alınacaklar, üçüncü yılın sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde kalfalık, dördüncü yılın sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde ise ustalık belgesi alacaklarını ifade etti.

ÇPL Müdürü Deniz Aldemir, “Ayrıca öğrencilerimiz mezun olduktan sonra ustalık ve iş yeri açma belgesi alacak ve kendi iş yerlerini açarak hayallerini gerçekleştirebileceklerdir. Dört yılın sonunda isteyen öğrenciler fark derslerini vererek Anadolu Meslek Lisesi diploması alabilecektir. Mesleki eğitim merkezine kayıt yaptıran öğrenciler aynı zamanda Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırabilecektir.

Mesleki eğitim merkezlerine, 18 yaşından büyüklerin de kayıtları yapılabildiğinden, örgün eğitimde okuma imkanı bulunmayan evli öğrencilerinde kayıtları yapılabilecektir.

Öğrenciler haftada bir gün okulda bulunacaklar, diğer günler staj çalışması olarak işletmelerde bulunacaklardır. Bu sayede öğrencilerimiz hem öğrenecek hem de para kazanacaktır. Çıraklık eğitimi, işletmede beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ödenecek ücretin üçte ikisi devlet desteği olarak verilmektedir, böylece esnaf ve sanatkarların yükü hafifletilerek istihdam artırılacaktır. Mesleki eğitim öğrencileri 10. sınıftan itibaren iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacak ve bütün mesleki eğitim mezunlarına teknisyenlik unvanı verileceğini kaydetti. (FİKRET BIYIK )

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık