DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.5 TL

ÇELİK’DEN ARAÇLARDA KIŞLIK BAKIM UYARISI

1 yıl önce
3.074 kez görüntülendi

ÇELİK’DEN ARAÇLARDA KIŞLIK BAKIM UYARISI
Reklam

Espiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Saffet Çelik,araçlarda kışlık bakımların yapılmasını istedi.Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Saffet Çelik, “-Tıpkı insanların düzenli sağlık kontrollerine gitmesi gerektiği gibi araçlarımızın da düzenli bir bakıma ihtiyacı var.
Sonuçta araçlarımız mekanik bir aksamla bütündür, çalıştıkça aşınır ve bozulur ama düzenli bakımlarını yaptırırsak uzun süreler arıza yapmadan devam edebilirler ayrıca periyodik bakım sayesinde aracın kullanım rahatlığı artar araç keyifli ve güvenli bir sürüş sağlar” dedi.
Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Saffet Çelik , “Her araç temelinde 4 adet lastik üzerinde gitmektedir ne kadar araçlarımız km
yaparsa o kadar aşınır. Emniyetli ve rahat bir sürüş için düzenli bakımların yapılması gereken en önemli parça araçlarımızın lastikleridir. Sadece değiştirmekle yeterli gelmez hava ayarlarının kontrol edilmesi, balansının ve ön düzen ayarlarının yapılması çok önemlidir. Güvenli bir sürüş için mutlaka aynı anda tüm lastikler değiştirmelidir. Araçlarımızın aküsünde kışın çok önemlidir. Akünün bağlantı kabloları ve kutup başlarının temizliği yapıldığında akü ile sorunlarında önüne geçilir. Akülerin ömrü normal araçlarda üç- beş yıl, ticari araçlarda ise iki -dört yıl arasında değişir. Özellikle kış aylarında akü daha hızlı biter. Isıtıcıların, sileceklerin çok daha fazla kullanımı bu süreci etkiler.
Araç çalışırken motorda aşınmalar olabilir, motor yağı bu aşınmaların önüne geçmek için ve motorun parçalarını temizlemek içindir. Her araç kullanımında motor parçaları otomatik olarak yağlanır. Bunun için de yağ seviyesi biraz düşer bu yüzden yağ seviyesini sürekli kontrol etmeliyiz. Araçlarımızın yağ filtresi ise motor yağını süzerek motor kanalarının akışına yardımcı olur. Araçlarımızın kilometresi oluştuğunda yağın ve yağ filtresinin değişmesi, bakımın düzenli olarak yapılması gerekir” şeklinde konuştu.
Araçların kış bakımlarını ise şu şekilde sıralayan Başkan Saffet Çelik, kış lastiklerinin takılması, lastik havalarının kontrolü, motor suyunu donmaması için antifriz konulması, cam suyunu ve silecek lastiklerinin kontrol edilmesi, akü şarj durumunun kontrol edilmesi, fren ve debriyaj balatalarının kontrolü, aydınlatma sisteminin ve ampullerin kontrolü, vantilatör kayışının zamanında bakılması, yağ değişimi ve hava filtresinin kontrolünün yapılması, cam sileceklerinin, klima kaloriferin bakımlarının yapılması ve lastik zincirlerimizin araçlarda bulunması ile trafik kurallarına uyulmasını istedi.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık