DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.4 TL

AV SEZONU KAPANDI

1 yıl önce
176 kez görüntülendi

AV SEZONU KAPANDI
Reklam

Espiye Avcılar ve Atıcılar Derneğinden avlanma ile ilgili açıklama yapıldı.
Dernek başkanı Şakir Sezer yaptığı açıklamada ” Ülkemizde Kara Avcılığına 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve 2020-2021 Av Sezonu Merkez Av Komisyonu Kararları doğrultusunda izin verilmektedir.
Resmi Gazete’de yayınlanan 2020-2021 Av Dönemi erkez Av Komisyonu Kararları doğrultusunda, ülke genelinde ve Doğu Karadeniz Avlanma Bölgesinde bulunan Trabzon, Rize, Gümüşhane, Artvin, Giresun illerinde 24 Ağustos 2019 tarihinde başlayan av sezonu 07.03.2020 tarihinde sona ermiştir. Bu tarihten itibaren 2021-2022 Av Dönemi açılışına kadar Kara Avcılığı faaliyetleri ülke genelinde yasaktır.
Ülkemizde 483 tür kuş, 150 tür memeli ve 130 tür sürüngen bulunmaktadır. Bu türler içerisinden yeterli popülasyon büyüklüğüne sahip olan 29 tür kuş ve 6 tür memelinin avına Merkez Av Komisyonunca av dönemi boyunca izin verilmekte olup, bunların dışındaki tüm türlerin avlanması yıl boyunca yasaktır.
Yaban hayvanlarının eşleşme, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini kapsayan avın yasaklandığı dönemde avcılık yapılması ülkemiz yaban hayatına ciddi zarar vermektedir. Bu sebeple yasak dönemde avcılık yapılmaması ve yaban hayatının yaşam alanlarında rahatsız edilmemesi büyük önem arz etmektedir.
Avın kapalı olduğu, yaban hayvanlarının üreme ve yavru büyüttüğü dönemlerde avcılık yapılması durumunda en yakın Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’nün yerel il teşkilatlarına, jandarma ve polis teşkilatlarına ihbar edilmesi yaban hayatının korunması için verilebilecek en büyük katkıdır.” dedi.
Dernek Başkanı Sezer İlçemizde de faaliyet gösteren iki derneğimizin İlde faaliyet gösteren derneklerimizin ve Avcılarının da bu kurallara harfiyen uymalarını ve gerekli korumaları yapmalarını bekliyoruz. Üreme döneminde avlanmıyoruz” şeklinde konuştu. (FİKRET BIYIK)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık