DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.6 TL

2017 YILI KİVİ HASADI BAŞLADI

5 yıl önce
478 kez görüntülendi

2017 YILI KİVİ HASADI BAŞLADI
Reklam

Espiye ve Yağlıdere ilçesinde kivi hasadı başladı.

Yağlıdere Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Sezai Çağlar,

“Her yıl olduğu gibi bu yılda Kivi Üreticileri Birliğine üye olan çiftçilerimizin ürünlerinin satışına öncülük ediyoruz” dedi.

İlçede kivi üretiminin gittikçe yaygınlaştığını anlatan  Çağlar, Yaptığımız fiyat araştırmaları sonucunda 80 gram üzeri birinci kalite kivi 2.25 TL, 60 gram üzeri ikinci kalite kivi 1.35 TL üzerinden alıcı bulduğunu söyledi.

Son yıllarda olumsuz mevsim şartlarından oldukça etkilenen kivi, rekolte bakımından düşük olmasına rağmen üreticilerin fiyat beklentisini tam manasıyla karşılamadığını ifade eden Çağlar,Birlik olarak kivi hasadı yapacak çiftçilerimizden istediğimiz hasat esnasında dikkat etmeleri gereken hususlarda uyardı.

Çağlar, Hasatta kivi meyvesinin sap kısmı meyve dibinden koparılmalı , meyve sapı ağaçta bırakılmalıdır. Aksi halde kasalarda meyvenin zedelenmesine sebep olabilir. Hasat edilen kivi meyvesi çuvallara konulmamalı kasalara zedelenmeden istif edilmelidir. Aksi halde ezilen ya da yara alan meyveler yumuşar ve depolama ömürleri kısalır. Standart olgunluğuna erişmiş kivi meyvelerinin tamamı bir seferde hasat edilmelidir. Hasat mümkünse sabahın erken saatlerinde, yağmursuz ve serin bir zamanda yapılmalıdır. Meyveler hasat edildikten sonra bahçeden taşınma zamanına kadar gölgede bekletilmelidir. Meyve daldan koparıldıktan sonra üzerinde tarla sıcaklığı vardır. Bu sıcaklık nedeniyle meyveler hızlı bir şekilde su kaybederler. Meyveler boy ve kalitelerine göre sınıflandırılarak toplanmalıdır. Ürünümüz bol kazancımız bereketli olsun” şeklinde konuştu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık