DOLAR: 18.6 TL
EURO: 19.4 TL

1937’DE GİRESUN’DA KIZILAY KUTLAMALARI

5 yıl önce
562 kez görüntülendi

1937’DE GİRESUN’DA KIZILAY KUTLAMALARI
Reklam

Kızılay, 11 Haziran 1868’de, savaşlarda yaralanan veya hastalanan askerlere yardımcı olmak amacıyla Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kurulmuştur. 1877’de “Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti”, 1923’de “Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti”, 1935’te “Türkiye Kızılay Cemiyeti”, 1947’de ise “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır.  “Kızılay” adını bu kuruluşa Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. Türkiye’de her yıl 11 Haziran’da Kızılay’ın kuruluşu kutlanmaktadır. 2017’de Kızılay’ın 149. kuruluş yıldönümü kutlanmıştır. Ayrıca 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında ülke genelinde Kızılay Haftası etkinlikleri düzenlenmektedir.

1937’de ise Aralık ayının 25’inde ülke genelinde Giresun’da Kızılay’ın kuruluş yıldönümü kutlanmıştır. Yerel basın arşivinden ulaştığımız bir gazete haberinde, Giresun’daki Kızılay kutlamalarına dair bir haber karşımıza çıkmıştır. Burada haberi naklederken, metnin daha iyi anlaşılması bakımından bazı imla ve noktalama düzeltileri yapmayı gerekli görmüş bulunuyoruz:

“Kızılay’ın 60. Yıldönümü Giresun’umuzda da Alâka ile Kutlandı

‘Kızılay insanlığa 19 milyon Lira Harcadı’

25 Cumartesi günü Kızılay kurumunun 60. yıl dönümü yurdun her yerinde olduğu kadar Giresun’da da kutlandı. Millî ve Kızılay Bayraklarını ellerinde taşıyan okullar talebesi caddelerde tezahürat yaparak Cumhuriyet Meydanı ve belediye önüne gelmişler, burada bayraklarla süslü kürsüler hazırlanmışsa da hava müsait gitmediğinden konferans salonuna gelinmiş ve burada canlı bir kutlama töreni yapılmıştır.

Törende vali yerine mektupçu, Alay komutanı ve erkânı, subaylar, daire müdürleri, resmî ve hususî teşekküller reis ve azaları ve birçok vatandaşlar hazır bulunmuşlar ve okullar talebesi, üye sıfatıyla salonu doldurmuşlardı. Belediye bandosunun İstiklâl Marşı’nı çalması ile tören başladı. Bundan sonra Kızılay’ın fahri azası, Vilâyet Daimî Encümeni üyelerinden Osman Fikret Topallı, kıymetli bir nutuk söyledi. Bir nutkunda, Kızılay’ın insanlığa olan hizmetini tebarüz ettirerek dediler ki:

‘Kızılay, 60 yıldan beri cemiyetinin ıstıraplarını dindirmek, felâketlerini önlemek için 19 milyon lira sarf etmiş ve bunun 4.5 milyonu Cumhuriyet devrimize aittir…’

Osman Fikret, bu canlı hitabesinden sonra, işi uzatmamak için Kızılay hakkında arzu edilirse, Halkevinde bir konferans vereceğini ve sözü Kızılay’ın kendine canla bağlı mektepli üyelerine bıraktığını söyledi. Bundan sonra, Yeşilgiresun okul talebesinden Bayan Gülseren güzel bir nutuk söyledi…” (Akgün, 30 Birincikanun 1937).

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık