DOLAR: 17.9 TL
EURO: 18.4 TL

“ÜRETİCİ FİSKOBİRLİK’E SAHİP ÇIKMALIDIR”

4 yıl önce
675 kez görüntülendi

“ÜRETİCİ FİSKOBİRLİK’E SAHİP ÇIKMALIDIR”
Reklam

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, ülkenin en büyük markalarından biri olan
Fiskobirlik’in eski başarılı günlerine dönmesi gerektiğini söyledi.

Sabri Öztürk, Fiskobirlik’in 78. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısında değerlendirmelerde bulundu.
Sabri Öztürk, geçmiş dönemlerde Fiskobirlik’i yönetme hususunda çok yanlış politikalar izlendiğini, bu süreçte Türkiye’nin çok önemli bir değeri olan Fiskobirlik markasının ciddi yaralar aldığını belirterek, son dönemlerde Fiskobirlik’in ciddi bir mücadele verdiğini, ürün çeşitliliğini arttırdığını kaydetti.

“Şimdi bütün bunlara rağmen bu kurum ayakta kalıyorsa bu mevcut yönetimdeki arkadaşların başarısıdır” diyen Öztürk, temennisinin Fiskobirlik’in eski günlerine dönmesi olduğunu, üreticisinin de desteğiyle bunun başarılacağını vurguladı.
Hükümetimiz on yıla yakın süredir fındık üreticilerine alan bazlı destek ödemesiyle desteklediğini her zaman fındık üreticisinin yanında olduğunu ifade etti. “Bu yıl arz fazlası bir üretim olunca Tarım Bakanımızla görüşüp, fındıktaki olası bir ciddi fiyat düşüşü ile ilgili olarak önlem alınması gerektiğini anlattık. Sağ olsun Sayın Bakanımız, Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız gereğini yaptı. Piyasadan TMO eliyle 140 bin civarında ton arz fazlası fındık alındı. Fındığın serbest piyasada 10 liranın altına düşmemesi hedeflendi. Önümüzdeki süreçte rekolte ne olur bilemiyorum ama hükümetimiz daima üreticimizin yanındadır. Bu süreçte Tarım Bakanımız birçok kuruluşumuzun fındık konusunda görüşünü aldığı gibi Fiskobirlik’in de görüşünü alarak bir politikayı belirledi.”
“FINDIKTA SADECE SONUÇ ÜZERİNDEN
KONUŞMAK DOĞRU DEĞİL”
“Biz fındık konuşulduğunda maalesef hep sonuç üzerinden tartışıyoruz. Hep fındığın fiyatı üzerinden taleplerimiz oluyor ve bir politika belirliyoruz” diyen AK Parti Giresun milletvekili Öztürk, üreticinin cebine daha fazla para girmesinin kendilerinin de arzusu olduğunu, ancak sadece sonuç odaklı düşünülmemesi gerektiğini aktardı.
Fındıkla ilgili memnuniyetsizliğin en büyük nedenlerinden birisinin eskiye oranla maliyetlerinin artmış olması olduğunu kaydeden Sabri Öztürk, fındık üretiminde modern yöntemlere geçilmesinin elzem bir durum olduğunu ve bunun maliyetleri azaltacağını söyledi.
Bahçelerimizi gençleştirmekten tutun da verimliliği arttırmak için ne yapacağımızı konuşup, harekete geçmeliyiz. Bakınız bir dönüm fındık arazisinden 75-80 kg fındık alınıyor. Fındık üretimi modern tarım kurallarına göre yapıldığında 250-300 kg ürün alan yerler var” diyen Öztürk, bölgenin yapısı gereği bu rakamın 250-300’lerde olmasa bile 150 kilogram civarında olabileceğini vurguladı.
“TÜKETİM HASTALIĞINA
YAKALANMAMAK İÇİN ÜRETMELİYİZ”
Tüm dünyanın üretmeme sadece tüketme hastalığına yakalandığını ve Türkiye’nin de maalesef bundan etkilendiğini ifade eden Sabri Öztürk, şimdilerde fındık eskiden farklı olarak fındık hasadı için bölge ve yurtdışından işçilerin geldiğini, insanlarımızın eskiden olduğu gibi bahçelerle maalesef bizzat ilgilenmemeye başladığını, bir çok insanın üretmediği sadece tükettiği ve hükümetten yüksek fiyat alarak sadece tüketici olarak hayatını sürdürmek istediği bir tarım politikasının sürdürülemeyeceğinin altını çizdi.
Sabri Öztürk sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bizim tarım dahil hiçbir alanda üretimden vazgeçmemeliyiz. Bahçelerimize iyi bakmamız lazım. Bu konuda birilerini suçlamak doğru olmaz. Hepimizin toplum olarak bir eksiği var. O nedenle bakış açımızı da yeniden gözden geçirerek özellikle Ziraat Odalarının, Tarım Müdürlüklerinin üreticimizi çok iyi bilgilendirmesi, yönlendirmesi gerekir. Bu hem zihinsel hem de fiili dönüşümü sağlamamız lazım. Elbette en büyük üretici kuruluşu olarak Fiskobirlik de bu konularda çalışmalarını arttırmalıdır.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık