DOLAR: TL
EURO: TL

NEVRUZ COŞKUSU

6 ay önce
178 kez görüntülendi

NEVRUZ COŞKUSU
Reklam

Nevruz Bayramı Şehit Cengiz Sarıbaş Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen programla kutlandı.
Kutlama programının açılış konuşmasını Şehit Cengiz Sarıbaş Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Mustafa Karakaş yaptı. Karataş” İnsanlığın kâinatta bilinen tek vatanı olan dünyanın kuzey yarısında baharın gelişidir nevruz. Çin seddinden atlas okyanusu kıyılarına kadar farklı din, dil ve kültürden birçok milletin doğanın uyarışı karşısındaki sevincinin tezahürüdür. Nevruz insanlığın en eski ve belki de tek ortak bayramıdır. Birçok farklı kültürde benzer ritüellerle kutlanması da bundandır.” dedi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Espiye Kaymakamı Taner Tengir Nevruz Bayramını kutlayarak, “Bir Nevruz Bayramında daha bir araya gelmekten duyduğum mutluluğu belirtmek isterim. Bahar Bayramının bizleri daha çok birleştirecek, kardeşliğimizi daha çok pekiştirecek bir gün olmasını diliyorum. Bugün baharın gelişini kutluyoruz, atalarımızdan aldığımız bu bayramı geleceğe taşıma azmi içerisinde kutlamalarımızı sürdürüyoruz. Bu bayramın aynı zamanda atalarımızın Ergenekon’dan çıkışı olarak da kutlandığını biliyoruz. Nevruz Bayramı, Türkün olduğu geniş coğrafyada ve başka toplumlarda da kutlanmaktadır. Atalarımızın doğa ile iç içe yaşaması nedeniyle bu bayramın tarihimizdeki yeri çok büyüktür.Doğanın uyanması, baharın gelmesi bolluğun bereketin gelmesine de vesile olmaktadır. Bu yılın ülkemizde bol bereketli bir yıl olmasını diliyorum. Nevruz Bayramınız kutlu olsun.” dedi.
Kutlama programı bugünün anlamına uygun olarak coşkulu bir şekilde devam etti. Tarihte kurulan on yedi büyük Türk devletinin bayraklarından oluşan gösteri programa ayrı bir renk kattı ve büyük ilgi görerek ayakta alkışlandı.
Nevruz ateşi Kaymakam Taner Tengir, Belediye Başkanı Mustafa Karadere, tarafından yakıldı. Kaymakam Tengir ve protokol mensupları Nevruz ateşinin üzerinden atladılar. Kaymakam Tengir ve Başkan Karadere protokol üyeleri, temsili olarak örs üzerinde demir dövdü. Geleneksel yumurta tokuşturma, halat çekme yarışması ile devam eden kutlamaların son bölümünde Espiye Gençlik Merkezi Matrak oyunu sundu.
Kutlama programına Kaymakam Taner Tengir,Belediye Başkanı Mustafa Karadere,İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Barış Doğan,İlçe Emniyet Müdür V.Birkan Erden, bütün kamu kurum ve kuruluşları ilçe müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri katıldı.(AHMET TURAN)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık