DOLAR: 16.4 TL
EURO: 17.5 TL

MİNİKLERDEN MÜZELER HAFTASI ZİYARETİ

3 yıl önce
368 kez görüntülendi

MİNİKLERDEN MÜZELER HAFTASI ZİYARETİ
Reklam

Espiye Hayat Ağacı Anaokulu öğrencileri, 18-24 Mayıs Dünya Müzeler Haftası nedeniyle Giresun Şehir Müzesi ve Arşivi’ni ziyaret etti.Müzeler haftası olmasI nedeniyle Türkiye tarihinde önemli bir yere sahip olan ve 18. yüzyıldan kalma bir yapı olan. 18. yüzyılın ortalarında, Ortodoks kilisesi olarak yapılmış olan bina, 1923 yılına kadar kilise olarak kullanılmıştır. 1923 yılından 1948 yılına kadar boş kalmış, 1948-1967 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış, 1967 yılından 1982 yılına kadar tekrar boş bırakılmıştır. 1982 yılında restore edilen bina 1988 yılında müze olarak açılmıştır. Müze içerisinde Eski Tunç Çağı, Hitit, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait antik eserler, taş kabartmalar, eski tarihlerde kullanılan silah, giysi ve para örnekleri sergilenmektedir.

        Yapı dıştan dikdörtgen, içten bazilika plan ile kubbeli haç planının birleştirildiği karma plan şeklindedir. Müze binası olarak kullanılan yapının hemen kuzeyinde bodrum üzerine üç katlı tarihi bir bina daha vardır ki burası da papaz evi olarak bilinmektedir. 1993 yılında burası da orijinaline uygun olarak yeniden yapılıp müzenin idari binası olarak hizmete açılmıştır.

        Kuvay-ı Milliye kahramanlarımızın ve şehitlerimizin anılarını yaşatmak amacıyla 1999 yılında müze içinde Fotoğraf, Sergi salonu, Kuvay-ı Milliye’de Osman Ağa ve Giresun Gönüllüleri Fotoğraf Müzesi izleyicilerin ilgisine sunulmuştur.

Öğrenciler Giresun Müzesi yetkilisi tarafından bilgilendirildi. Müzeyi gezen öğrenciler yetkililerden bilgi alırken aynı zamanda çeşitli köylerden ve bağışcılar tarafından bağışlanan tarihi eşyaları da inceledi. Köşkün tarihi ve mimarisi tarih içindeki önemi ve çeşitli bilgilerin çocukların yaşlarına indirgenerek anlatılmasının ardından bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Minik misafirlere müze yetkilileri tarafından meyve suyu ve çikolata ikramında bulunulmasının ardından ziyaretin bir anısı olarak Müze önünde öğretmenleri ile birlikte fotoğraf çektirildi. Öğretmenler böylesine zengin içeriğe sahip bir Müzeyi Giresun’a kazandırdığı emeği geçen herkese teşekkür ettiler. 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık