DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.5 TL

KARADENİZ DE ÖRNEK PROJE

3 yıl önce
349 kez görüntülendi

KARADENİZ DE ÖRNEK PROJE
Reklam

Espiye Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında “Geri Dönüşüm Ekonomisi İçin Yeşil Okullar “ çalıştay tanıtım toplantısı yapıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Programda,  Giresun gazeteciler Derneği Başkanı Bekir Bayram, Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlisi Başak Tüfekci, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, ilçe Kaymakamı Dede Musa Baştürk birer konuşma yaparak ponjenin hayırlı ve uğurlu olmasını dilediler.

Bekir Bayram Proje hakkında bilgiler verdi, Bayram, projenin Karadeniz de ilk olduğunu, Giresun’ da Espiye Belediyesi tarafından uygulanacağını, Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında “Geri Dönüşüm Ekonomisi İçin Yeşil Okullar “ programın amacının Yeşil okullar projesinin geliştirileceğini, kat atık ayrıştırma çalıştay organizasyonunun faaliyetinin Espiye’de 10 okulda yapılacağını,150 öğrenciye ulaşılacağını, okullarda yeşil bayrak bilgi masası kurulacağını belirtti.
Proje için Portekiz den Espiye’ye gelen Joao pedro contancio-gondomar Belediyesi temsilcisi, Espiye belediyesi ile güzel bir projeye imza attıklarını söyledi.
Sivil toplum örgütü olan projenin belediye ve sivil toplum örgütlerine büyük görev düştüğünü belirten Joao pedro contancio-gondomar, “Porto Büyük şehir Belediyesinin yaptığı bir organizasyon. Porto büyük bir şehir içerisinde yeşil alanlar bulunuyor. Amacımız insanları, öğrencileri yeşile çekmeye çalışıyoruz. Okul çocukları ürün yetiştirme yerine getirerek uygulama yaptıklarını, projenin 3 boyutu olduğunu, garaj, tarımsal ve bilgi alanı olduğunu, geri dönüşüm için okul öğrencilerinin eğitilmesi gerektiğini, bu proje sayesinde Giresun ve Espiye çok güzel kazanacak “ şeklinde konuştu.
Giresun çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlisi Başak Tüfekci’de şehir çevre ve katık atık konularında bilgiler aktardı.
Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, “belediyemizce 12 ay süre ile yürütülecek olan “Geri Dönüşüm Ekonomisi için Yeşil Okullar” adlı AB hibe projemizi yürütme başladık. Hükümetimiz 2023 yılı sonuna kadar ülke genelinde entegre katı atık bertaraf tesislerini kurulması ve belediye atıklarının % 100’ün bu tesislerde bertaraf edilmesini 2023 yılına kadar vahşi depolama sahalarının % 100 ünün kapatılmasını enerji değeri olan tüm atık kaynaklarından evsel atıklar ve diğer belediye atıkları vb. yenilenebilir enerji üretmeye yönelik çalışmaların yapılmasını hedeflenmektedir, Biz bu bağlamda çalışmalara erken başlayarak ilimiz ve bölgemizde öncülük etmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmayı başarıyla yürüttüğümüzde ilimiz ve ülkemiz çok şeyler kazanacak tır” dedi.
Karadere, bu proje sayesinde israf azalacak, doğal kaynakları verimli kullanımına katkı sağlanacak. Atık miktarı azaltılacak, atıkların kaynağında ayrılaştırılması mümkün olacak. Atıkları geri kazanarak ekonomiye katma değer sağlanacak, gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakılacağını söyledi.
Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Espiye’de 5 yıllık görevi süresince mahallelere 300 bin metre kare parke taşı döşediklerini,45 km beton,20 km asfalt yol yaptıklarını, bu proje sayesinde yeşil çevreye önem vereceğiz. Belediye olarak 10 Trilyon liralık Deniz Deşarj Projesinin devam ettiğini, beton santrali kurduklarını, her şeyin eğitimden geçtiğini belirterek, temiz çevre ailede başlar, okulda devam ettiğini kaydetti.
Espiye ilçe Kaymakamı Dede Musa Baştürk’de proje sayesinde “ Espiye sakinleri ve özellikle de çocukların atık ayırma gerekliliği ve olanaklarına dikkat çekmeyi amaçlandığını, Çocukların ve ailelerinin atık yönetimi ve atıkların sınıflandırılmasının önemi konusunda farkındalıklarını artırmayı, evlerde atıklar nasıl azaltılır eğitilmesini, daha yüksek düzeyde bir çevre koruma için AB müktesebat Çerçevesi doğrultusunda, çevre dostu beceri ve davranışları aşılamak olduğunu ifade etti.
Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı Kapsamında Espiye belediyesince yürütülecek olan “Geri Dönüşüm Ekonomisi İçin Yeşil Okullar” Adlı Hibe Proje tanıtım toplantısına ilçe Kaymakamı Dede Musa Baştürk, Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Başkan Yardımcısı Ali Kemal Akkaya, Soğukpınar Belde Belediye Başkanı Özcan Özdemir, Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Özkan Ardal, Joao pedro contancio-gondomar Belediyesi temsilcisi, Ana torres- campo aberto- sivil toplum kuruluşu dernek temsilcisi, daire amirleri, okul müdürleri ile belediye personelleri katıldı.
(FİKRET BIYIK-AHMET TURAN)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık