DOLAR: 16.7 TL
EURO: 17.4 TL

KAHVECİ “DEVLET ESNAFINA,ÇALIŞANINA VE SANATÇISINA SAHİP ÇIKMALI”

1 yıl önce
306 kez görüntülendi

KAHVECİ “DEVLET ESNAFINA,ÇALIŞANINA VE SANATÇISINA SAHİP ÇIKMALI”
Reklam

Deva Partisi Espiye ilçe başkanı Sezai Kahveci, “Bir yıldır dünyayı etkisi altına alan kovid-19 salgını Dünyayı ekonomik olarak etkilerken, Ülkemizde ekonomik olarak etkilenmiştir. Ülkemizde birçok üretim yapan fabrika ve esnaflar bu salgından dolayı ekonomik olarak büyük ölçüde zarar görmüşlerdir” dedi.
Devletimiz tarafından açıklanan ekonomik destek yardım paketlerinin yetersiz olmasından dolayı pandemi süresinin uzamasıyla ekonomik zorluklar içinde olan üretici ve esnafın daha da zor duruma düştüklerini belirten Kahveci, “Dünya da ve Ülkemiz genelinde yaşanan bu ekonomik sıkıntı ilçemiz Espiye’de de çok ciddi bir şekilde his edilmektedir. İlçemizde esnaflık yapan lokanta, çay ocakları, berber, restoranlar ve servisçiler vb. iş kolları, ekonomik olarak zor duruma düşmüşlerdir.
Etkilenen bu işyerlerinde çalışmak ta olan çalışan işçilerde ayrı bir zorluk içinde mücadele etmeye ve evlerini geçindirmeye çalışmaktadırlar. Birçok işyeri kirasını, çalışanının maaşını, SSK, Bağ Kur, elektrik vergisini ve banka kredilerini ödeyemez duruma gelmiş olup, her geçen gün daha da zor duruma düştüklerini belirtti.
Devlet tarafından bu esnaflara az da olsa destek paketi adı altında yapılan yardımların yetersiz olduğunu ifade eden Deva Partisi Espiye ilçe başkanı Sezai Kahveci,“ 1055 TL Bağ kur ödeyen esnafa tutup 1000 TL vermek, kirası aylık 1000 TL olana 500 TL vermek sadece sağ elinle verip sol elinle almak gibi bir şey olur. Bu süreçten en çok etkilenen bir meslekte dalı da yöresel sanatçılar olmuştur. Tek geçim kaynakları düğün ve yöresel şenlikler olan sanatçılarımız ve müzisyenlerimizin her zaman düğünümüz de, şenliğimizde, asker uğurlama gecelerimizde bizleri yalnız bırakmayıp çaldıkları ve söyledikleri türkülerle bizleri coşturup eğlendiren yöresel sanatçılarımız ve müzisyenlerimizi de bu zor süreçte hiç bir şekilde hatırlamayıp seslerine yerel idareciler tarafından kulak tıkanmıştır. Birçok esnaf kredi kartlarını, sigorta primlerini ve çalışanlarının maaşlarını ödeyemez duruma gelmişlerdir.
Şimdi soruyorum devlet olarak ekonomik zorluk içinde olan bu esnafın yanında ne zaman olacaksınız. Verdiğiniz yardımları esnaftan fazlasıyla geri almakla veya faizli kredi imkanı sunarak mücbir sebeple ertelemiş olduğunuz Bağ kur ve sigorta primlerinin teşvikli primlerini iptal edip faiziyle yüksek miktardan tahsil ederek mi esnafın yanında olacaksınız? Çok acil bir şekilde ticaret odası, esnaf sanatkarlar odası bir araya gelip yaşanan sıkıntılara çözüm ve gerekli tedbirler için çalışmaya başlamalıdır. Esnafın sesine kulak tıkayan devlet yetkililerine esnafın sıkıntısını duyurmaları için gerekli adımı atmalıdır. Bu gidiş ne ülkemiz nede ilçemiz için hiç iyi görünmüyor. Devlet olarak esnafına, çalışanına, yöresel sanatçısına, müzisyenine sahip çıkmalıdır. Artık saraydakiler bu milletin sesine kulak tıkamayıp ” kulak vermelidir.” şeklinde konuştu. (HATUN GÖKÇE)

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık