DOLAR: 17.9 TL
EURO: 18.5 TL

EĞİTİMİN AYDINLIK YÜZÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

3 yıl önce
526 kez görüntülendi

EĞİTİMİN AYDINLIK YÜZÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Reklam

Eğitimsen Espiye Temsilciliği gazetemize yaptığı yazılı açıklamada,2018 yılına veda ettiğimiz bu günlerde eğitim camiasının 2018 karnesini sizlerle paylaşmak istedik. Bu karne, eleştiriyi barındırdığı gibi 2019′ un mücadele ruhunun da temellerini atacaktır.
Sendikalar ve bilimsel kuruluşlar tarafından yapılan tüm eleştiriler göz ardı edilerek 4+4+4 sistemine geçişle birlikte, eğitim sistemimizin aksayan yönleri her yıl katlanarak gün yüzüne çıkmıştır. Her geçen yıl bu aksaklıklar kendini daha hissedilir kılmış, doğal olarak bundan en çok nasibini 2018 almıştır. ‘Eğitim Kalitesi 2018’ isimli rapora göre Türkiye, 137 ülke arasında 99’uncu sırada yer alarak eleştirilerimizin haklılığını görmüş olduk. Ayrıca öğretmenlere uygulanmak istenen performans sistemine yönelik tepkimiz “öğretmenine not verme, değer ver” şiarıyla başladı. Performansa karşı imza kampanyası başlatarak, alanlarda performansa karşı basın açıklamaları ile tepkimizi kamuoyuna paylaştık. Türkiye genelinde başlatılan ve Espiye yereline de gerçekleşen bu tepkiler sonucunda performansa yönelik yaklaşım yanlış olarak tarihteki yerini aldı ve uygulamaktan vazgeçildi. 2018 yılı içerisinde TEOG kaldırılıp yerine LGS getirilmiştir. Bu hazırlıksız değişiklik ile liselere hazırlık aşaması ve liselere yerleşme şekli tam bir kaos haline gelmiş, binlerce öğrenci açıkta kalmıştı. 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününde başlattığımız ” Bir öğretmen dünyayı değiştirir.” eylemler dizisi ile yaşanan ekonomik krizi; “krizi emekçiler değil, yaratanlar ödesin” şiarıyla, oluşan ekonomik kayıpların faturasının bizlere ödetilmek istendiğine dikkat çekmeye çalıştık” dedi.
Akıllı devamında,”2018 için bu listeyi uzatmak mümkün. Eğitimsen Espiye Temsilciliği olarak bu listenin uzamaması için mücadele edeceğiz. Çünkü çocuklarımıza aydınlık bir gelecek hazırlamak gibi sorumluluğumuz bulunmakta. Eğitimin bilimsellikten uzaklaşmasına, sanattan koparılmasına, eleştirel düşünceden uzaklaşıp ezberci bir sisteme dönüşmesine seyirci kalmadık, kalmamaya da devam edeceğiz. Sosyal medya ve televizyonlar aracılığıyla toplumsal değerleri yok eden; ilişkileri kin, nefret ve şiddet üzerine kuran bir zihniyeti kabul etmeyeceğiz. Her geçen gün artan kadın cinayetlerinin sıradanlaşmasına, çocuk gelinlere, tecavüzlere sessiz kalmayacağız. Gerek eğitimin kalitesinin artması için gerekse de toplumsal değerleri adalet ve eşitlik üzerine kurmak için mücadeleye devam edeceğiz. Günümüz koşullarında birçok kişi için işimiz zor görünse de “Mücadele eden yenilgiye uğrayabilir. Ancak mücadele etmeyen zaten yenilmiştir.” diyen Bertolt Berecht, bizlere yılmak yok, direnmeye devam dedirtmektedir” şeklinde konuştu.

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık